Po 3 miesięcznej przerwie na stołeczne ulice powróciły rowery Veturilo. Sezon ten przyniósł wiele zmian w użytkowaniu systemu. Modyfikacji uległ bowiem sposób wypożyczania rowerów, a wszystkie pojazdy są zupełnie nowe.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o zmianach w użytkowaniu rowerów miejskich,
- jak wypożyczyć jednoślad,
- gdzie zlokalizowane są stacje Veturilo na Bielanach.
3 904 647 – tyle razy skorzystano w zeszłym roku z Veturilo. Nazwa ta używana jest wymiennie z Warszawskim Rowerem Publicznym. Jest to system samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich na terenie Warszawy. Funkcjonuje on przez 9 miesięcy w roku. Nieprzerwanie działa od 2012 r. Tegoroczny sezon Veturilo jest wyjątkowy. Przyniósł on bowiem wiele zmian w użytkowaniu systemu.
Nowy rok, nowy ja
Od 1 marca na stołeczne ulice powróciły rowery Veturilo. Warszawiacy będą mogli z nich korzystać przez kolejne 9 miesięcy. Od 30 listopada do 1 marca trwa bowiem coroczna przerwa zimowa Warszawskiego Roweru Publicznego.
Nowy – już dwunasty – sezon Veturilo przyniósł liczne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim samych stacji. Od teraz jej początek wyznacza słup informacyjny, a kończy ostatni stojak oznaczony specjalną naklejką. Każdy z tych elementów uległ przemianie. Słup pozbawiony został elektroniki i służy obecnie celom informacyjnym: powiadamia o obecności stacji w danym miejscu, zawiera instrukcje dotyczące zasad wypożyczenia i zwrotu rowerów.
Wymianie uległy również stojaki. Zrezygnowano z elektrozamków na poczet klasycznych stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery ,,U”. Zamiast nich każdy rower wyposażony jest w zamek na tylnym kole i odbiornik GPS. Stojak zaś oznaczony jest specjalną naklejką. Każdy z nich pomieści dwa rowery. Istotną zmianą jest to, że dozwolone przy nich będzie parkowanie również prywatnych rowerów i hulajnóg elektrycznych.

Wypożyczony pojazd zostawić można również w tzw. ,,strefie zwrotu”. To kolejna tegoroczna nowość. To dodatkowe punkty (oprócz stacji), w których będzie można zakończyć wypożyczenie. Jest ich około 1,5 tysiąca. To takie same stojaki jak te, przy których już od ponad roku można zostawiać hulajnogi elektryczne. One również oznakowane są specjalną naklejką – z symbolem roweru i hulajnogi. Różnica pomiędzy strefami a stacjami zaznaczona została w aplikacji mobilnej Veturilo. Najprościej jest je rozpoznać po tym, że w strefach nie ma charakterystycznego słupa.
Na ulice Warszawy wyjedzie 3030 rowerów. Wszystkie z nich są nowe i dostosowane do zmian w systemie. Wypożyczymy je z 300 stacji, które zawierają łącznie 3 tys. nowych stojaków.
W odróżnieniu od poprzednich edycji Veturilo teraz rowery elektryczne będzie można zostawiać w dowolnej stacji.

Jak wypożyczyć rower?
Aby wypożyczyć pojazd, niezbędne jest dokonanie rejestracji w systemie. W tym celu należy pobrać aplikację mobilną Veturilo. Po rejestracji konieczne jest doładowanie konta w kwocie co najmniej 10 złotych. Po tym etapie możliwe jest wypożyczenie roweru.
Dokonać tego można na dwa sposoby: przez zeskanowanie kodu QR bądź wpisanie numeru roweru ręcznie – wszystko to w aplikacji. Na tylnym kole roweru znajduje się blokada O-lock, która otworzy się po jego wypożyczeniu. Aby zwrócić jednoślad, wystarczy zamknąć blokadę. W przypadku problemów należy zadzwonić na infolinię: 19 115.
Pomimo zmian i trudnych warunków gospodarczych, koszt wypożyczenia roweru nie uległ zmianie. Tak jak w poprzednich latach prezentuje się następująco:
Wypożyczenie rowerów tradycyjnych (rowery miejskie oraz tandemy):
- 1-20 minut – 0 zł
- 21-60 minut – 1 zł
- Druga godzina – 3 zł
- Trzecia godzina – 5 zł
- Czwarta i każda następna godzina – 7 zł
Wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym:
- 1-20 minut – 0 zł
- 21-60 minut – 6 zł
- Druga i każda następna godzina – 14 zł
Nowością są natomiast opłaty za skorzystanie ze ,,stref zwrotu”:
- Zakończenie wypożyczenia w strefie zwrotu – opłata dodatkowa 15 zł
- Zakończenie wypożyczenia w stacji, jeśli rower został wypożyczony w strefie zwrotu – dodatkowe +5 zł na konto użytkownika

Veturilo na Bielanach
Jak w każdej innej dzielnicy Warszawy, wypożyczenia roweru dokonamy również na Bielanach. W tym sezonie na terenie dzielnicy znajduje się 15 stacji. Ich skład jest jednak zmienny.
– Ustawione w ubiegłych latach stacje przy: Al. Reymonta/ul. Broniewskiego, ul. Bogusławskiego/ul. Rodziny Połanieckich, ul. Wolumen/ul. Aspekt, ul. Arkuszowej, wykazały się bardzo małą liczbą wypożyczeń i ze względu na brak rentowności Zarząd Dróg Miejskich postanowił nie uruchamiać ich w nowym sezonie – pisze Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Bielan.
Możliwe jest utworzenie nowych punktów. Dzielnice mogą bowiem odpłatnie zlecić uruchomienie dodatkowych stacji. Jej koszt na lata 2023-2028 wyniósłby łącznie 306 471 złotych. Jednakże jak zapewnia Pietruczuk, dzielnica nie dysponuje obecnie takimi środkami.
Lista stacji Veturilo na Bielanach:
- Kochanowskiego/Galla Anonima
- Al. Reymonta/Conrada
- Wólczyńska/Conrada
- Broniewskiego/Perzyńskiego
- Bielany Ratusz
- Marymoncka/Podleśna
- Park Kępa Potocka
- Marymoncka/Dewajtis
- Marymoncka/Przy Agorze
- UKSW
- Książąt Mazowieckich-Heroldów
- Metro Słodowiec
- Metro Stare Bielany
- Metro Wawrzyszew
- Metro Młociny



