W stolicy mamy już niemal 700 kilometrów ścieżek rowerowych. 13 lipca opublikowano nowe wydanie Warszawskiego Raportu Rowerowego.
– Oddajemy w ręce mieszkańców kolejną, jedenastą już, edycję dorocznego raportu podsumowującego działania Warszawy w zakresie rozwoju transportu rowerowego – piszą autorzy Warszawskiego Raportu Rowerowego. Pierwsze wydanie ukazało się w 2010 roku. Od tego czasu warszawska sieć dróg rowerowych zwiększyła się z 275 km do 680 kilometrów dróg rowerowych.

680 kilometrów tras
Pod koniec 2020 roku długość infrastruktury rowerowej w Warszawie wyniosła 680,35 kilometra. – Składa się na nią 500,14 km dróg dla rowerów, 84,92 km dróg dla rowerów i pieszych, 44,14 km pasów rowerowych, 3,8 km kontrapasów oraz 47,31 ulic z kontraruchem – informują autorzy Warszawskiego Raportu Rowerowego i dodają: – Sieć tras rowerowych uzupełnia 462,39 km ulic o ruchu uspokojonym oraz ponad 130 km rekreacyjnych szlaków pieszo-rowerowych i odcinków jezdni serwisowych. Dodatkowym ułatwieniem dla rowerzystów są malowane na jezdniach znaki P-27 (tzw. sierżanty).
Przeczytaj również: Przebudowa Sokratesa ruszyła
Bielany na podium
Wśród wszystkich dzielnic Warszawy Bielany zajmują trzecie miejsce pod względem długości dróg dla rowerów i ulic o ruchu uspokojonym i czwarte jeżeli chodzi o ogół infrastruktury rowerowej (suma długości dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, pasów dla rowerów, ulic z kontraruchem i kontrapasów). Bielańskie drogi znalazły się w połowie stawki jeżeli chodzi o gęstość tras rowerowych osiągając wartość 1,6 km/km2. Dla porównania, znajdujące się najwyżej w tabeli Śródmieścia ma 4,09 km tras rowerowych na kilometr kwadratowy, a sąsiadujący z Bielanami od południa Żoliborz 3,57 km/km2.
Nieprzesadnie zadowalający rowerzystów jest natomiast udział poszczególnych rodzajów nawierzchni w warszawskiej infrastrukturze rowerowej. Ponad ¼ wszystkich tras rowerowych ma nawierzchnię inną niż asfaltowa. Co więcej, w statystyce tej zawarte są pasy dla rowerów wydzielone z jezdni, a więc dane dotyczące wyłącznie ścieżek rowerowych są prawdopodobnie jeszcze bardziej niekorzystne.

Przeczytaj również: Aż 14 sportowców z Bielan pojedzie na Igrzyska Olimpijskie
35 km nowych tras w 2020 roku
W całej Warszawie powstało 35,5 kilometra infrastruktury rowerowej z czego 24 kilometry to drogi dla rowerów. 700 metrów nowych dróg dla rowerów zostało ulokowane na bielańskich ulicach – al. Zjednoczenia (530 m) i Zgrupowania AK „Kampinos” (170 m). Oprócz tego wzdłuż ul. Staffa wyznaczono kontarruch o długości 650 metrów i wyremontowano niespełna kilometr DDR wzdłuż ulic Kasprowicza, Słowiańskiej i al. Zjednoczenia.

Przeczytaj również: Wędrówka z przewodnikiem po Kampinosie, teatr w Parku Olszyna i mnóstwo muzyki – Weekend na Bielanach
Budżet obywatelski robi robotę
Mówiąc o rozwoju infrastruktury rowerowej warto podkreślić rolę budżetu obywatelskiego. Ponad trzydzieści zrealizowanych w poprzednim roku projektów dotyczyło rozbudowy szeroko pojętej infrastruktury rowerowej. – W minionym 2020 roku mieliśmy przyjemność realizować największy do tej pory projekt w historii budżetu obywatelskiego. Pod stołecznymi placówkami oświatowymi postawiliśmy ponad 90 wiat rowerowych – zaznaczają autorzy raportu. Warto dodać, że również wspomniany remont DDR wzdłuż ulicy Kasprowicza został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Veturilo ma coraz więcej użytkowników – mimo przeciwności
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 odcisnęła bolesne piętno na światowej gospodarce. Najdotkliwiej odczuli to przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne i działalność turystyczną, ale duże kłopoty miał również system warszawskich rowerów miejskich. – Tuż po starcie sezonu, decyzją rządu wprowadzony został zakaz korzystania z rowerów publicznych, uchylony po miesiącu. Dziewiąty sezon Veturilo zakończył się 30 listopada. Mimo obostrzeń rowery były wypożyczane ponad 3,18 mln razy. Tylko w 2020 roku do systemu dołączyło ponad 64,5 tysiąca użytkowników – czytamy w raporcie.
Priorytetem są zmiany w centrum miasta
– Plany inwestycyjne na 2021 rok to coraz większe zmiany w centrum miasta, kontynuacja dużych projektów drogowych oraz sukcesywna realizacja projektów z budżetu obywatelskiego – zapowiadają autorzy raportu i dodają: – Tworzenie spójnego systemu atrakcyjnych przestrzeni publicznych oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego mają spowodować, że mieszkańcy częściej poruszać się będą po mieście pieszo i rowerami.
W 2021 planowane jest rozbudowanie i wyremontowanie infrastruktury rowerowej o łącznej długości 43 kilometrów. Z pełnym, siedemdziesięciostronicowym raportem można zapoznać się po kliknięciu w ten link.