Na Bielanach pojawiło się 27 różowych skrzyneczek wypełnionych środkami higienicznymi. Różowa skrzyneczka to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej, a jednocześnie walka z uprzedzeniami, którymi naznaczona jest menstruacja.
Różową skrzyneczkę można rozpoznać po jej kolorze. Niektóre mają na drzwiczkach rysunek czerwonej kropli, za to we wszystkich znajdziemy tampony, podpaski czy nawilżone chusteczki. W całej Polsce takich skrzyneczek jest już 850, w Warszawie prawie 70.
Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.
Zobacz też: Rynek nieruchomości. Bielany z największym wzrostem cen
Pomysłodawczynie akcji działają na rzecz walki z tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. – O miesiączce wciąż mówi się̨ za mało i nierzetelnie, a to prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie może być́ tak, że w XXI wieku dziewczynki opuszczają̨ zajęcia szkolne przez to, że nie mają podpaski bądź wstydzą się o nią poprosić. Cieszę̨ się̨, że jako Różowa Skrzyneczka i wszystkie zaangażowane osoby powoli to zmieniamy. Dzięki ogólnodostępnym skrzynkom na produkty menstruacyjne, umieszczanych m.in. w szkołach i instytucjach publicznych, o konieczności dostępu do środków higieny na czas menstruacji jest coraz głośniej – cieszą się przedstawicielki Różowej Skrzyneczki.
W Warszawie różowych skrzyneczek jest 114 a na Bielanach w ostatnim czasie pojawiło się ich 27. Dostępne są w miejscach użyteczności publicznej, czyli w bibliotekach, Urzędzie Dzielnicy, Bielańskim Ośrodku Kultury i jego filiach, a nawet na jednym z bielańskich orlików. Pełna lista miejsc, gdzie znajdują się skrzynki na Bielanach znajduje się poniżej.
Różowe lokalizacje:
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. Przybyszewskiego 80/82
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Cegłowska 39
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Andersena 4
Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej ul. Szegedyńska 9 A
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, al. Zjednoczenia 11
Bielański Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Grębałowska 14
CRS Bielany Bielany ul. Lindego 20
Pływalnia ul. Conrada 6
Kompleks sportowy Orlik ul. Rudzka 6
Syrenka w Parku Olszyna ul. Gąbińska/Romaszewskiego
Biblioteka Publiczna im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy ul. Romaszewskiego 19
Filia biblioteki, al. Reymonta 6
Filia biblioteki, al. Zjednoczenia 19
Filia biblioteki, ul. Perzyńskiego 3
Filia biblioteki, ul. Bogusławskiego 6a
Filia biblioteki, ul. Rudzka 12/14
Filia biblioteki, al. Petőfiego 3
Filia biblioteki, ul. Wrzeciono 48
Mediateka Start-Meta, ul. Szegedyńska 13A
Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1
Bielański Ośrodek Kultury – Filia Estrady 112
MAL Samogłoska, ul. Samogłoska 9a/3
„Punkty powstały we współpracy z Adrianną Klimaszewską i Bożeną Powagą z inicjatywy Różowa skrzyneczka, które w grudniu ubiegłego roku zapoczątkowały akcję we Wrocław, a na początku kwietnia tego roku zachęciły do działania nasz urząd” – informuje bielański urząd.
Zobacz też: Zmiany w obwodach szkół na Żoliborzu. Część mieszkańców czuje się zawiedziona
Walor edukacyjny akcji
Różowa skrzyneczka to nie tylko darmowy dostęp do podpasek, tamponów, czy kubeczków menstruacyjnych, ale to również jeden z elementów edukacyjnych.
Jak poinformował bielański urząd nad akcją ma czuwać Młodzieżowa Rada Bielan. W ramach zapowiadanych działań, młodzi radni będą chcieli porozmawiać o całej inicjatywie z samorządami szkolnymi, dyrektorami i rodzicami.
Członkowie młodzieżowej rady będą chcieli również przygotować materiały edukacyjne na godzinę wychowawczą. Jak wynika z opracowanego dla Kulczyk Foundation tylko połowa nastolatek jest przygotowana na pierwszą miesiączkę. Tyle samo respondentek ankiety odpowiedziało, że pierwsza miesiączka była negatywnym doświadczeniem. Ponadto znaczna część nastolatek podczas miesiączki odczuwa wstyd i rezygnuje z aktywności. Aż 54 proc. uczennic nie poszła do szkoły z powodu miesiączki.
Zobacz też: Ulica Sokratesa z szerszymi chodnikami i węższą jezdnią. Prace na Bielanach jeszcze w tym roku
Dodatkowo, w ramach akcji miasto uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Znajduje się na stronie www.mapa.um.warszawa.pl/rozowe_skrzyneczki.
Skrzyneczki sposobem na zwiększenie dostępności środków higienicznych
Ubóstwo menstruacyjne jest dość świeżym pojęciem. Jak się okazuje dotyczy ono wielu kobiet, które narażone są na brak dostępu do środków higienicznych w czasie miesiączki, a tym samym wykluczenie społeczne.
Prawie 5 procent Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higieny osobistej. Sposobem na zwiększenie dostępu są różowe skrzyneczki z zapasem środków higienicznych – podpasek i tamponów. Skrzyneczkę można otworzyć po to, żeby coś z niej wziąć, ale można również zostawić w środku jakiś produkt dla kobiet w potrzebie.
Kto może zainicjować umieszczenie różowej skrzyneczki?
Pierwsze różowe skrzynki pojawiły się we Wrocławiu. Impulsem do zapoczątkowania rosnącej dziś akcji była sytuacja kobiet w bezdomności, którym oprócz jedzenia, ciepłych ubrań brakuje również środków higieny osobistej.
Różowe skrzyneczki mogą pojawić się z inicjatywy każdego z nas. Wystarczy skontaktować się z za pośrednictwem Facebooka czy e-maila z przedstawicielami inicjatywy.