Zieleń znów zdominowała budżet obywatelski. Autorami 3 z 5 najpopularniejszych pomysłów są dzielnicowi radni.
15 lipca o 18.00 w Pałacu Kultury i Nauki podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2022 rok.
– Budżet obywatelski to przede wszystkim ludzie – podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Chciałbym podziękować autorom projektów za zgłoszenie swoich pomysłów. Cieszę się, ze Warszawa ma tylu zaangażowanych mieszkańców, że chcecie zmieniać stolicę razem z nami, że interesujecie się swoim miastem i mam nadzieję, że będziecie z satysfakcją korzystać z tego, co w nim dzięki Wam powstanie – dodał prezydent Warszawy.
Przeczytaj również: “Trudny, nieprzewidywalny i przełomowy” – tak o 2020 roku piszą autorzy Warszawskiego Raportu Rowerowego
Zieleń jak zwykle dominuje
Po raz kolejny budżet obywatelski zdominowały projekty związane z zielenią. Najdroższy z nich – warty niemal milion złotych – zakłada posadzenie 500 drzew w serku bielańskim. – Taki reprezentacyjny punkt, jakim jest serek bielański przy metrze Słodowiec zasługuje na odpowiednie zagospodarowanie – argumentują w opisie projektu jego autorzy, radni Piotr Walas i Ewa Turek.

Zobacz również: [Wideo] Ewa Turek o Osiedlu Ruda i pracy radnej Bielan
Jaśniej i bezpieczniej
Na podium – pod względem liczby zdobytych głosów – znalazł się również projekt doświetlenia przejść dla pieszych, a także pomysł stworzenia drogi dla rowerów wzdłuż ul. Wólczyńskiej. Zwiększenie bezpieczeństwa na pasach poprzez ich doświetlenie to postulat radnego stowarzyszenia Razem dla Bielan Krystiana Lisiaka. Nowe lampy LED mają pojawić się na ulicach: Aspekt, Brązowniczej, Conrada, Schroegera, Fontany, Żeromskiego, Twardowskiej, Galla Anonima, Kochanowskiego, Staffa, Wrzeciono, Lindego, Esej, Kwitnącej, Księżycowej.
300 metrów drogi dla rowerów i drugie tyle chodnika
Trzecim najchętniej wybieranym projektem stał się pomysł wybudowania drogi dla rowerów wzdłuż ul. Wólczyńskiej na wschodnim odcinku od ul. Sokratesa do ul. Nocznickiego, wraz z remontem chodnika wzdłuż południowego fragmentu Nocznickiego od ul. Wólczyńskiej do ul Cienkiej.

Będzie kino plenerowe i to w 3 lokalizacjach!
Wśród zwycięskich pomysłów znalazło się również zorganizowanie kina plenerowego w serku bielańskim, Parku Olszyna i na Kępie Potockiej, wybudowanie 12 stacji do zbiórki elektroodpadów, nasadzenia drzew i krzewów, czy niedzielne targi śniadaniowe. Łącznie z puli 109 wyłoniono 15 projektów.
– Łącznie udział w głosowaniu wzięło 93 539 osób. Aż 99,4% głosów zostało oddanych drogą elektroniczną – podaje Katarzyna Domańska z Urzędu Miasta i dodaje: – Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Jak co roku, zagłosowało więcej kobiet (60%) niż mężczyzn (40%).

Przeczytaj również: Na Żoliborzu zieleń zdominowała budżet obywatelski. Znamy wyniki głosowania
Głosowanie na ostatnią chwilę
Głosy mieszkańców Bielan dały północnej dzielnicy 12. miejsce – ex aequo z Mokotowem – pod względem frekwencji. Rok temu bielanianie zajęli siódme miejsce jeżeli chodzi o liczbę głosów na tysiąc mieszkańców. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 5,1 proc. mieszkańców Bielan, a to oznacza, że w porównaniu do poprzedniego roku frekwencja spadła o 1,3 punktu procentowego. Miażdżąca większość głosów (99,4 proc.) została oddana przez Internet, a aż 25 883 z ponad 90 000 zarejestrowano w systemie 30 czerwca czyli ostatniego dnia głosowania.
Przeczytaj również: 24 gramy marihuany i 45 gramów mefedronu, a to wszystko w posiadaniu 17-latka z Bielan