Już po raz piąty przeprowadzono ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Wśród najwyżej punktowanych placówek znalazło się wiele warszawskich szkół ponadpodstawowych. Należą do nich również bielańskie licea.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- jak wypadają Bielany w rankingu,
- jakie bielańskie licea zajęły wysokie pozycje w notowaniu.
W dzisiejszym społeczeństwie coraz większa uwaga przykładana jest do kwestii równości i włączenia wszystkich grup społecznych. Jednym z obszarów, który odgrywa ważną rolę w zapewnieniu przyjaznego środowiska dla społeczności LGBTQ+ jest system edukacji. W celu jego sprawdzenia utworzono Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To coroczne badanie weryfikujące, które placówki edukacyjne są przyjazne i bezpieczne dla osób queerowych. Dzięki niemu społeczność LGBTQ+ ma możliwość wyboru szkoły, która najlepiej odpowiada jej wartościom i potrzebom.
Tysiące uczniów zaangażowanych w walkę o tolerancję
Tegoroczna odsłona rankingu to już piąta edycja wydarzenia. W tym roku notowanie odbyło się w ponad 2 tys. szkół. Udział w nim wzięło prawie 20 tys. uczniów. Badanie przeprowadzono pod patronatem polskiego oddziału Komisji Europejskiej oraz Prezydentów Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Świdnicy i Opola.

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ bierze pod uwagę różnorodne czynniki. Obejmuje on polityki szkoły dotyczące równości, które wprowadzają tematykę LGBTQ+ do zajęć. Szkoły, które oferują wsparcie psychologiczne i doradcze dla uczniów LGBTQ+, również są wysoko oceniane. Dodatkowo, kluczowym aspektem jest bezpieczne i sprzyjające rozwojowi środowisko, które nie toleruje przemocy, dyskryminacji czy prześladowań ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.
Wyniki opublikowane w połowie maja wskazują, że aż 81% uczniów wspiera walkę o prawa społeczności LGBTQ+. Respondenci podkreślają jednak, że 35% z nich dostrzega przejawy braku tolerancji i akceptacji w swojej szkole.
Bielany wspierają prawa mniejszości!
W tegorocznej edycji szkoły zostały podzielone na sześć kategorii. Najwyższym tytułem było przyznanie tęczowej gwiazdki, symbolizującej szkołę przyjazną i zaangażowaną w rozwój społeczności LGBTQ+. Kolejnym w hierarchii odznaczeniem była zielona gwiazda, oznaczająca szkołę przyjazną mniejszościom płciowym. Odznaka koloru pomarańczowego jest zaś tytułem dla placówki umiarkowanie przyjaznej. Czerwona gwiazdka symbolizuje szkołę nieprzyjazną osobą LGBTQ+. Odznakami neutralnymi są niebieska i szara gwiazdka, które oznaczają kolejno niewystarczającą liczbę głosów oraz brak danych.
Spośród dwudziestu bielańskich szkół średnich, jedenastu przyznano szarą gwiazdkę. Osiem szkół otrzymało zaś niebieskie oznaczenie. Są to licea: Domeyki, Kultury i Edukacji, Jose Marti, Górskiego, Lelewela, Maczka, Archutowskiego oraz Lotników Amerykańskich. Tęczową gwiazdką odznaczone zostało natomiast I Liceum w Chmurze, zlokalizowane przy Romaszewskiego 23.

Tęczowe Bielany
Pod względem wyników najnowsza edycja plebiscytu wygląda skromnie. Z dziewięciu szkół, które wzięły udział w głosowaniu, w ośmiu zagłosowało zbyt mało osób, aby uzyskać rzetelny wynik. Minione lata pokazują jednak, że bielańskie licea aktywnie wspierają społeczność LGBTQ+.
W głosowaniu z 2019 roku bielańskie licea zajęły wysokie miejsca na tle pozostałych warszawskich szkół. W przypadku szkół przyjaznych 7 i 11 miejsce przypadło kolejno liceom Jose Marti oraz Stanisława Maczka. Liceum Lelewela zajęło pierwsze miejsce w kategorii, w której tylko uczniowie są pozytywnie nastawieni do mniejszości seksualnych.
