Obecna, stale rosnąca inflacja dotyka niemal każdego Polaka. Wskutek podwyżek wiele osób musi pogodzić się z ograniczaniem wydawania pieniędzy. Czy w tej sytuacji możliwe jest jedzenie w bielańskich barach bez finansowych reperkusji? Grupa ,,Mleczarze”, założona przez uczniów bielańskiego liceum odpowiada na to pytanie twierdząco. Co więcej, podpowiada gdzie zjeść tanio na Bielanach.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o inicjatywie ,,Mleczarze”,
- czym jest projekt,
- gdzie zjeść na Bielanach, nie wydając więcej niż 25 złotych.
Inflacja w Polsce w lutym wyniosła ponad 18 procent. To najwyższy wskaźnik od grudnia 1996 roku. Pokłosiem tego stanu jest wszechstronny wzrost cen. Przekłada on się na najróżniejsze sfery życia Polaków, w tym na gastronomię. W wyniku podwyżek cen produktów spożywczych, podmioty prowadzące działalność gastronomiczną zmuszone są do zwiększenia cen oferowanych przez siebie dóbr.
Projekt ,,Mleczarze” został stworzony, aby wyprowadzić społeczeństwo z poglądu, iż rezultuje to niemożnością zakupu taniego i zdrowego posiłku. Jego członkowie dzielą się wiedzą, które lokale gastronomiczne oferują szeroką gamę dań obiadowych w przystępnych dla każdego cenach.
Idea kierowana autopsją
,,Mleczarze” to projekt społeczny prowadzony przez grupę licealnych znajomych w wieku 16-17 lat. Działalność grupy polega na szukaniu i odwiedzaniu lokali w całej Warszawie, w których możemy zjeść ciepły, pożywny posiłek do 25 złotych. Wizyty w punktach gastronomicznych rejestrowane są w postaci audiowizualnej. Zmontowane materiały umieszczają na swoich profilach w mediach społecznościowych: Instagramie i TikToku.

Pomysł na projekt powstał we wrześniu 2022 roku, po odwiedzeniu Gdańskiego Baru Mlecznego. Inicjatorką ,,Mleczarzy” była Maja Stoszko, jedna z uczestniczek projektu.
– W listopadzie ubiegłego roku założyliśmy zespół na platformie „Zwolnionych z Teorii” i zaczęliśmy planować, jak dokładnie ma wyglądać nasz projekt. Działalność w internecie, wstawianie materiałów rozpoczęliśmy w lutym – mówi Natalia Cieślik, członkini projektu i uczennica bielańskiego liceum José Martí.
Funkcję kierowniczki grupy pełni Pola Borzęcka. W skład ,,Mleczarzy” wchodzą ponadto: Natalia Cieślik, Oliwia Kordek, Maja Stoszko, Bianka Witas oraz Wiktor Łukasiewicz.
Z korzyścią dla mieszkańców
Celem grupy jest pokazanie, że można zjeść zdrowo, tanio i smacznie poza domem. Teza ta odnosi się do lokalnych punktów gastronomicznych – innych, niż sieciówki – które serwują domowe posiłki do 25 złotych. Na ten moment działanie ,,Mleczarzy” skupione jest na terenie Warszawy (w tym Bielan).
O potencjale inicjatywy świadczą jej dotychczasowe dokonania.
– Do naszych osiągnięć zaliczamy na pewno dużą ilość odbiorców. Jeden z filmików na TikToku ma ponad 37 tysięcy wyświetleń. Na ten moment uzyskaliśmy 8 patronatów, w tym Młodzieżowej Rady Dzielnicy Śródmieście i XXII Liceum Ogólnokształcącego im. José Martí, które znajduje się na Bielanach. Zakwalifikowaliśmy się także do programu partnerskiego Fundacji BGK – informuje Natalia Cieślik.

Gdzie zjeść tanio na Bielanach?
Działania ,,Mleczarzy” nie ograniczają się do samych wizyt w lokalach. W ich narracji uwzględniane jest ponadto zdanie innych odwiedzających. Przeprowadzają oni bowiem interakcje z odbiorcami, którzy pytani są o ich opinie lub rekomendacje.
Do tej pory grupa odwiedziła ponad 10 lokali. Regularnie testuje nowe miejsca na mapie stolicy, a na ich podstawie tworzy zestawienia najlepszych jadłodajni. Wśród sprawdzonych przez nich miejsc znajduje się bielański akcent – Bar Mleczny Marymont.
– Drodzy Bielańczycy! Na pewno odczuwacie skutki inflacji. Naszym celem jest uświadomienie Was, gdzie możecie zjeść smacznie i tanio do 25 zł. Zachęcamy do wizyty w Waszym lokalnym „Barze Mlecznym Marymont”, znajdującym się w okolicach AWF-u. My go odwiedziliśmy i serdecznie polecamy – mówi Cieślik.
Z optymizmem w przyszłość
W związku z tym, że projekt „Mleczarze” ma bardzo dobry odbiór, grupa z pogodą patrzy w przyszłość. Członkowie twierdzą, że istnieje możliwość kontynuacji ,,Mleczarzy” w przyszłych edycjach olimpiady “Zwolnionych z Teorii” lub poza nią. Projekt może być kontynuowany także przez inne osoby. Możliwe ponadto jest, aby społeczność ,,Mleczarzy” rozwijała się również w innych miastach, krajach.
Grupa nie ukrywa, że zależy jej na dotarciu do jak największego grona odbiorców i dzielenia się publikowaną przez nią wiedzą. Dlatego też zachęca do udostępniania jej treści na swoich profilach w mediach społecznościowych. Pomogłoby to w poszerzeniu grona odbiorców ,,Mleczarzy”.
– Mieszkaniec Bielan poprzez partycypację w naszym projekcie społecznym może zyskać świadomość tego, że obecna inflacja nie musi całkowicie uniemożliwić jedzenia na mieście w dobrej cenie. Nadal istnieją lokale, w których da się tanio i przede wszystkim zdrowo zjeść i my to pokazujemy! – podsumowuje Natalia Cieślik.
Profile ,,Mleczarzy” w mediach społecznościowych:
Instagram: https://www.instagram.com/mleczarze22/
TikTok: https://www.tiktok.com/@mleczarze22


