Ubiegły rok przyniósł wiele zmian. Poniżej przedstawiamy te, które uznaliśmy za najciekawsze.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie obiekty rekreacyjne otworzono w 2021 roku?
- Jaki pomysł Młodzieżowej Rady Bielan związany z graffiti zrealizowano?
- Gdzie powstał nowy amfiteatr?
Minął rok, podczas którego wiele się działo. Powstawały place zabaw, remontowano parki, budowano stadiony. W tym artykule chcemy podsumować jak w ciągu roku zmieniła się nasza dzielnica.
Zaczęło się od dwóch placów zabaw
W styczniu ubiegłego roku dzielnicę obiegła wieść o powstaniu dwóch nowych placów zabaw. Pisała o tym „Gazeta Żoliborza” w tym artykule. Pierwszy – mniejszy – zbudowano przy Szpitalu Bielańskim, a znalazły się w nim huśtawki, ławki piknikowe i makieta sklepu spożywczego. Największą zaletą całości jest fakt, że plac zabaw zbudowano wśród drzew, dzięki czemu latem dzieci mogą się bawić bez ryzyka udaru słonecznego czy przesadnej opalenizny.

Przeczytaj również: Doświetlą przejścia dla pieszych na Bielanach
Drugi, większy plac zabaw wyrósł przy Stawach Brustmana. „Dżungla” – bo tak roboczo nazwano park – kosztowała ponad 2 miliony złotych, z czego ponad 300 tys. dołożyła Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Resztę sfinansowano z budżetu dzielnicy. Na wiosnę nazwa robocza zmieniła się na nową – wyłonioną w konkursie przez mieszkańców. Teraz plac zabaw przy Stawach Brustmana to „Proszę Słonia”.
Po latach opóźnień wreszcie skończono remont Parku Herberta
– Umowa z pierwszym wykonawcą została zawarta 9 listopada 2017 roku z terminem realizacji do 30 sierpnia 2018 roku – informowała „Gazetę Żoliborza” w marcu Magdalena Borek, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy i dodawała, że firma ta wykonała tylko część prac przewidzianych w umowie, a ich realizacja była niezgodna z projektem. Potwierdziła to opinia techniczna opracowana przez niezależnego rzeczoznawcę. Ostatecznie remont Parku Herberta wykonała inna firma, tym razem z powodzeniem. Park został otwarty 3 marca o 8.00.

Przeczytaj również: Kiedy koniec remontu ul. Sokratesa? Rzecznik ZDM: Nie odważę się podać konkretnego terminu
W nowym parku powstał plac zabaw, zamgławiacze i inne atrakcje, ale najważniejszą z nich jest nowy amfiteatr, w których przez całe lato odbywały się wydarzenia kulturalne.
Jeszcze jeden plac zabaw – tym razem na Wrzecionie
W ubiegłym roku rozpoczęto również modernizację starego placu zabaw na osiedlu Wrzeciono przy ul. Gajcego. Remont tego miejsca został zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2019 rok, ale nie wybrano go w głosowaniu. Przebudowa została jednak sfinansowana z budżetu dzielnicy w ubiegłym roku. „Duży zestaw zabawowy, linarium, zestaw huśtawek, karuzela, zestaw do zabawy dla najmłodszych dzieci, trampolina i bujak dwuosobowy integracyjny” – wylicza atrakcje burmistrz Pietruczuk i dodaje, że powstanie tam również mała infrastruktura, czyli ławki z oparciem i kosze na śmieci. Przewidziano również kilka rabat z roślinami.

Przeczytaj również: Nowe stawki za śmieci. Ratusz przypomina o nowych deklaracjach i czeka na opinię nowej uchwały
Nowy stadion Hutnika
W ubiegłym roku finału doczekała się największa od wielu lat inwestycja sportowa w dzielnicy. „Przede wszystkim odnowiono sam stadion. Pojawiły się zadaszone trybuny na 1300 miejsc, nie zabrakło również specjalnego podjazdu dla wózków inwalidzkich. Pod trybunami znajdują się natomiast toalety dla kibiców. Sama murawa to naturalna trawa, a pod boiskiem znajduje się system nawadniania i podgrzewania. Zamontowano nowe oświetlenie i system nagłośnienia” – pisaliśmy w sierpniu. Oprócz tego powstały nowe boiska boczne z mobilnymi trybunami na 120 miejsc. Całość kosztowała niemal 50 milionów złotych.
Mniejsze, ale równie ważne
W 2021 roku na Bielanach miały miejsce również mniejsze, acz nie mniej ważne, inwestycje. Przy Cmentarzu Północnym zrealizowano nowatorski pomysł z budżetu obywatelskiego i postawiono zniczodzielnię – regał ze zniczami, które nadal są ładne, ale już się komuś znudziły.
Idea zero-waste bardzo się w ubiegłym roku rozpowszechniła. Nie tylko zniczodzielnia umożliwia ponowne użycie niektórych przedmiotów. W 2021 roku na Bielanach powstała kolejna, już druga, jadłodzielnia, czyli miejsce, w którym można zostawić jedzenie jeśli ma się go za dużo – zamiast wyrzucać – lub wziąć coś do przekąszenia, jeśli akurat nie mamy nic w lodówce.
Ciekawym pomysłem zrealizowanym w 2021 roku na Bielanach było również powstanie strefy legalnego street-artu na rogu ul. Magiera i Jarzębskiego. Była to inicjatywa Młodzieżowej Rady Bielan.
Fot.: Facebook, Grzegorz Pietruczuk – Burmistrz Dzielnicy Bielany