Po ponad 20 latach od rozpoczęcia budowy zdecydowano o przyszłości budynku EuRoPol Gazu. Firma Dom Development otrzymała od miasta pozwolenie na likwidację pustostanu. W miejscu obiektu powstanie osiedle mieszkaniowe.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o historii budynku EuRoPol Gazu,
- jaka jest przyszłość pustostanu,
- co powstanie w miejscu obiektu.
Budynek EuRoPol gazu to słynny na całą Warszawę pustostan. Obiekt zlokalizowany przy ulicy Literackiej – pomimo swojej ponad 20-letniej bytności na Bielanach – wciąż budzi wiele zapytań co do swojej przyszłości. Ostatnie dni pokazały, iż najbliższe miesiące będą ostatnimi w jego historii.
Gazowy pałac
Budowa obiektu rozpoczęła się w 2000 roku. Z założenia miał on być siedzibą polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, w której udziały swoje mają PGNiG oraz Gazprom. Budynek miał łączyć funkcję biurową z centrum nadzoru i monitoringu systemu gazociągów tranzytowych. Przez rozmach inwestycji niektórzy nazywali budowlę ,,gazowym pałacem”.
Ośmiokondygnacyjna budowla już podczas budowy robiła wrażenie. Jej całkowita powierzchnia to 35 tys. m². Wewnątrz konstrukcji zaplanowano centrum konferencyjne, atrium, część gastronomiczną, zespół sal wystawowych i podziemny parking. Co więcej, na terenie ośrodka znaleźć się miały korty tenisowe, zimowy ogród czy bar dla VIP-ów

Już po dwóch latach prace nad gmachem zostały wstrzymane. Jak się później okazało, na zawsze. Podmioty związane z inwestycją tłumaczyły, że wpływ na to miały wprowadzane do projektu zmiany bądź brak decyzji o budowie drugiej nitki gazociągu jamalskiego. W 2015 roku spółka wystawiła obiekt na sprzedaż. Wyceniła go na 79 mln złotych, czyli trzy razy mniej, niż w niego zainwestowała. W internecie pojawiały się informacje o potencjalnych zainteresowanych zakupem. Żadna z transakcji nie doszła jednak do skutku. Być może przyczyna leży w niefunkcjonalności budynku. W 2011 roku firma złożyła miastu ofertę przekazania mu budynku w ramach darowizny. Analiza prawna stanu prawnego i faktycznego wykazała jednak brak uzasadnienia dla przyjęcia tejże nieruchomości.

Przełomowa decyzja
Dopiero po niecałych dwudziestu latach od wstrzymania prac, sprawy w kwestii budynku zaczęły przybierać obrotów. W 2021 roku pustostan trafił w ręce nowego właściciela. Zakupiła go firma Dom Development.
Dwa lata później, 11 stycznia br. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło inwestorowi pozwolenia na rozbiórkę budynku. Data jej rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.

Stare cegły na nowe
W tej samej decyzji Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło firmie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym. Ponad powierzchnią mają być podzielone na cztery bryły. Mają osiągnąć od sześciu do ośmiu kondygnacji. Najwyższy punkt będzie miał ich jednak czternaście i zlokalizowany będzie u zbiegu ul. Maczka i trasy Armii Krajowej.
Procedura wydania pozwolenia jest jednak dalej w toku. Mieszkańcy sąsiednich bloków wykazali bowiem obawy, że przez budowę osiedla ulica Literacka będzie nieprzejezdna przez stałe korki. Wskutek apeli, urzędnicy pracują z deweloperem nad rozwiązaniem problemu w postaci wytyczenia dodatkowego wyjazdu z planowanego osiedla do ul. Maczka.



