Wraz z początkiem września rusza nowy sezon kulturalny w Bielańskim Ośrodku Kultury. Załoga placówki przygotowała szereg nowych zajęć na rok 2022/2023 oraz wydarzeń na wrzesień.
Nowy sezon w Bielańskim Ośrodku Kultury będzie obfitował dobrociami w postaci wielu ciekawych wydarzeń, warsztatów i zajęć. Już we wrześniu wracamy do Was z realizacją naszych pomysłów i mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas, całkowicie nowa oferta kulturalna, bardzo przypadnie Wam do gustu! Poniżej znajdziecie rozkładówkę na nadchodzący miesiąc:
Magiczny Las FANAL – Madera | Wystawa fotografii Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej
W ramach planowanej wystawy zostaną zaprezentowane zdjęcia wykonane przez Elżbietę Rogaczewską-Czępińską. To podróżniczka i fotografka, której prace wielokrotnie eksponowano na licznych wystawach. Jej prace były nagradzane na wielu konkursach krajowych i zagranicznych.
W Bielańskim Ośrodku Kultury, fotografie artystki będą przedstawiać lasy wawrzynolistne na Maderze to relikt trzeciorzędowy. Podobne lasy porastały 15-40 milionów lat temu południe Europy i północ Afryki. Zniszczono je w okresie lodowcowym przez działalność człowieka.
Obecnie można je spotkać na Wyspach Kanaryjskich, archipelagach Azorów, Madery i w Maroku. Ale największy obszar występowania znajduje się na Maderze – jest to prawie 15 000 ha, co stanowi około 16% powierzchni tej wyspy. Lasy te na Maderze zaliczane są do tzw. lasów pierwotnych i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie robi przepiękny stary las Fanal. Najwyższe drzewa osiągają do 20 metrów wysokości i mają bardzo fantazyjne kształty. Rosną na wysokości około 1100 m n.p.m. i mają doskonałe warunki klimatyczne, bo większość dni w roku znajdują się w strefie mgieł i opadów deszczu.
Te stare lasy porośnięte są epifitami, licznymi gatunkami mszaków i porostów, co dodatkowo sprawia, że wyglądają one nieprawdopodobnie magicznie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Kiedy? – Wystawa dostępna jest do 25 września w godz. od 9.00 do 16.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
„Analogie i fikcje”
Wernisaż wystawy prac uczniów klasy plastycznej Liceum im. Jana Sobieskiego w Warszawie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Kiedy? – Piątek, 9 września o godz. 18.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
NeoNowy Sezon Kulturalny – „Neon dla BOK-u” – warsztaty tworzenia prototypów neonowych (z taśmy LED)
Neon dla BOK’u to interdyscyplinarny projekt partycypacyjny, podczas którego uczestnicy poznają tajniki projektowania symboli graficznych i proces powstawania neonu. Wszyscy wspólnie stworzą zestaw autorskich prototypów neonów przedstawiających symbol Bielańskiego Ośrodka Kultury.
W warsztatach może uczestniczyć, każdy, kto ma chęć na odrobinę kreatywności oraz pracy manualnej.
Warsztaty będą podzielone na kilka części:
12:00 – 12:15 Rozpoczęcie
Uczestnicy zbierają się na miejscu i poznają
12:15 – 13:00 Wykłady
Pierwsza część to wprowadzenie, na którym prowadzący wytłumaczy uczestnikom zadanie, a także zrobi krótki wykład na temat zasad projektowania znaków, projektowania oraz powstawania neonów. W tej części przeprowadzone zostaną rozmowy z uczestnikami na temat skojarzeń, jakie mogą mieć z danym tematem. Każdy otrzyma wsparcie w otworzeniu się na kreację i pomysły.
13:00 – 14:00 Kreacja
Następny etap to etap projektowy, w którym uczestnicy projektują znaki na podstawie własnych pomysłów. W tym celu dostają niezbędne materiały pomocnicze jak kartki, markery, siatki projektowe. Po zakończeniu projektowania znaku uczestnicy za pomocą projektora przenoszą znak z małego formatu na duży format 68/68 cm.
14:00 – 18:00 Praca manualna
Kolejna część to praca nad prototypami ledowymi. Za pomocą wkrętarek uczestnicy robią otwory w płytach wiórowych, a następnie przymocowują wąż ledowy. Wszystko się odbywa przy specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach i w ramach przygotowanych materiałów (płyty, opaski zaciskowe). Na końcu następuję składanie obudów (dodanie desek bocznych oraz pleców) oraz wyprowadzenie kabla do podpięcia się do sieci.
19:00 – 20:00 Wystawa
Po zakończeniu warsztatów prace uczestników zostaną zaprezentowane na sztalugach mieszkańcom Bielan i przyjezdnym.
Warsztaty poprowadzi: dr Krzysztof Ćwiertniewski i może w nich wziąć udział każdy powyżej 12 roku życia lub dzieci od 10 roku życia wraz z opiekunem i dorośli. W czasie warsztatów utworzonych zostanie 6 grup. W każdej znajdzie się miejsce dla 5 osób, dlatego liczba uczestników jest ograniczona.
Warsztaty są bezpłatne.
Zapisy od 29.08 na stronie: bielanski.waw.pl.
Kiedy? – Sobota, 10 września w godz. od 12.00 do 20.00
Gdzie – Bielański Ośrodek Kultury
Zatańcz swinga! | Potańcówka na Goldoniego

W czasie potańcówki zagra młody, dynamiczny zespół Lazy Swing Band, którego pasją jest muzyka i kultura swingowa. Zespół pochodzi z Krakowa, gdzie w 2016 roku rozpoczął przygodę od małych swingowych potańcówek w Piwnicy Pod Baranami, rozszerzając w późniejszym czasie działalność na całą Polskę, aż po festiwale zagraniczne m.in. Dragon Swing Festiwal, Retro Weekend Summer’s End, Transwingvania Lindy ExcExchange, Lindyp Non Stop, Silesia Swing Festiwal, Seaside Swing Affair.
W trakcie koncertu wystąpi para taneczna ze szkoły Swing Avenue z pokazem oraz nauką tańca swingowego.
Podczas wydarzenia nie zabraknie oczywiście wielu wspaniałych atrakcji! Będziecie mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami oraz – od godz. 16:00 – kupić i zjeść coś pysznego na stoiskach przygotowanych przez nasze wspaniałe lokalne kawiarnie:
– Czarna Mańka,
– Lemoniadowy Joe,
– Las Kawiarnia,
– Zizi Cafe,
– Bielańskie Słoiki.
Potańcówka dla małego i dużego! Mile widziane są stroje w stylistyce retro oraz dobry humor.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny wolny.
Kiedy? – Sobota, 17 września o godz. 18.00
Gdzie? – Wydarzenie plenerowe przed Bielańskim Ośrodkiem Kultury ul. Goldoniego 1
Podróżniczek w Meksyku | Dla dzieci

Czy wiesz, skąd pochodzą pomidory i jak rosną ananasy? Wiesz, że według wierzeń dawnych Meksykanów ludzie zostali stworzeni z kukurydzy? Chcesz się nauczyć paru słów w ich języku i poznać ich instrumenty muzyczne? Kim są Mariachi oraz jak zrobić piniatę? Zapraszamy na wędrówkę po Meksyku!
W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty muzyczne, które poprowadzą rodowici Meksykanie w strojach Mariachi oraz na animacje plastyczne “Zrób piniatę”.
Uwaga! Osoby, które zakupiły bilety na odwołaną imprezę (planowaną na 8.05) – nie mają obowiązku ponownego ich zakupu!
Bilety kosztują 20 złotych. Przedsprzedaż rusza od 6 września.
Kiedy? – Niedziela, 18 września o godz. 12.30
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
Koncert Walicki – Popiołek Duo oraz artyści z Ukrainy | “Oderwani od ziemi”

Koncert wypełniony muzyką klasyczną w wykonaniu duetu gitarowo-fortepianowego Walicki-Popiolek Duo.
Na scenie wystąpią: Jakub Walicki (gitarzysta) oraz Aleksandra Popiołek-Walicki (pianistka), a także Trio w składzie: Olena Żurowa (wiolonczela), Natalia Rewakowicz (fortepian), Dorota Jasińska-Urbańska (skrzypce)
„Koncert będzie ukłonem dla tych kompozytorów, których losy rzuciły z dala od ojczyzny. Opowiemy muzyczne historie o tych, którzy z różnych powodów: wojny, rewolucji, braku akceptacji, wiary w lepszą przyszłość, zdecydowali się na życie z dala od swoich rodzinnych korzeni, od ojczyźnianej tradycji. Zaprezentujemy utwory inspirowane folklorem rodzimym, sięgające w głąb wyobrażeń o tęsknocie za bezpiecznym i znanym miejscem, jakim jest terre natale” – zapowiadają artyści.
Podczas koncertu będzie można zakupić płyty Walicki-Popiołek Duo “Iberico” oraz “Made in Poland”, a także Tria ukraińskiego “Lviv Piano Trio”.
Wpływy ze sprzedaży płyt będą przeznaczone na pomoc muzykom ukraińskim chroniącym się przed wojną w Polsce.
Wejściówki dostępne są od 12 września w BOK i na evenea.pl.
Kiedy? – Niedziela, 25 września o godz. 17.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
NOWE ZAJĘCIA w sezonie 2022/2023

Czas wakacyjny powoli dobiega końca, ale nie jest to jednak powód do zmartwień, bo niebawem – poza rozpoczęciem nowego roku szkolnego – będzie też można wrócić do rozwijania swoich pasji, talentów i zainteresowań na zajęciach organizowanych w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Oprócz stałych zajęć cieszących się nieustannie dużym zainteresowaniem dołożyliśmy garść nowych, które na pewno Was zainteresują. Znajdziecie wśród nich zajęcia takie jak:
- Gitara jest fajna – nauka gry na gitarze i ukulele (dla wszystkich);
- Fotoopowieści – warsztaty fotograficzne (13+);
- Jak zostać architektem – warsztaty dla dzieci;
- Warsztaty szydełkowe “Coś dla Ciebie” (młodzież, dorośli, seniorzy);
- Bielański Swing – zajęcia taneczne (młodzież, dorośli);
- Spotkaj się z teatrem – zajęcia dla dzieci;
- Mały artysta – zajęcia dla dzieci;
- Gipsiarnia – zajęcia dla dzieci;
- Bez Słów – warsztaty pantomimy (15+);
- High heels – taniec na szpilkach (dorośli);
Śpiew rozrywkowy z elementami dykcji – dzieci i młodzież
Zapisy dostępne są już 25 sierpnia na stronie bielanski.waw.pl lub strefazajec.pl.
Odwiedzajcie naszą stronę internetową oraz facebooka! Dzięki temu – będziecie na bieżąco z nowościami!
Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku | Aktualności
Inauguracja sezonu 2022/2023 odbędzie się we wtorek 4 października 2022 roku o godz. 11.00.
Zapraszamy na wykład inauguracyjny pt. „Chwała Aleksandra, czyli Aleksander Wielki jako wzór do naśladowania”. Prowadzenie: Daniel Artymowski – historyk sztuki
Zapisy od 26 września 2022 roku na stronie: www.bielanski.waw.pl lub tel. 22 834 65 47.