Rok 2022 przyniósł na Bielanach wiele zmian. Zrealizowano dziesiątki inwestycji, przeprowadzono liczne programy socjalne i edukacyjne, a bielańscy radni zaproponowali setki nowych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy zestawienie dwunastu tegorocznych wydarzeń na terenie dzielnicy, które zdaniem redakcji są tymi najważniejszymi.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- co wydarzyło się na Bielanach w 2022 roku,
- o szczegółach najważniejszych tegorocznych bielańskich wydarzeń.
Dwudziesty drugi rok XXI wieku dobiega końca. Podczas zaledwie dwunastu miesięcy, świat obiegły wydarzenia, które na stałe zapisały się w kartach historii. Wybuch wojny w Ukrainie, zmiany w światowej polityce, rosnący kryzys ekonomiczny – to tylko ułamek z tego, co wydarzyło się w 2022 roku.
Pamiętać jednak należy, iż każdy rok to nie tylko wydarzenia widoczne na pierwszych stronach gazet. To także subiektywne radości i tragedie każdej jednostki na całym globie. Dotyczy to także lokalnego środowiska. Środowiska, w którym budzimy się każdego dnia, spędzamy znaczącą ilość czasu i oddajemy cząstkę siebie, stanowiąc jego komponent. Środowiska, jakim dla wielu są Bielany. Oto najważniejsze wydarzenia każdego miesiąca w bielańskiej rzeczywistości w dobiegającym końca 2022 roku.
Styczeń – WOŚP na Bielanach
Nowy rok bielańczycy rozpoczęli w szlachetny sposób. W dniu 30 stycznia w Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ulicy Conrada 6 odbył się bielański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach wydarzenia miejsce miały wydarzenia sportowe takie jak: zawody pływackie czy morsowanie z saunowaniem w Jeziorku Dziekanowskim. Ponadto sześć bielańskich sztabów uszyło wielkie serce, które przekazane zostało na licytację. Na zakończenie imprezy, czyli o godz. 20.00 bielańczycy uczestniczyli w tradycyjnym światełku do nieba.
30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się kolejnym rekordem. Podczas zeszłorocznego finału WOŚP zebrano ponad 136 milionów złotych. Na Bielanach za zbiórkę odpowiadało sześć sztabów. Po przeliczeniu zawartości puszek i tego, co wpłacono do e-skarbonek oraz za pomocą terminali płatniczych okazało się, że bielańscy wolontariusze zebrali ponad 130 tysięcy złotych.

Luty – Pomoc Ukrainie
W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę cała Polska zaangażowała się w pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Polacy zjednoczyli się w celu wsparcia uciekających przed wojną Ukraińców. Nie zawiedli także mieszkańcy Bielan. Setki, a nawet tysiące, osób wspierały dla mieszkańców Ukrainy, prowadzone na terenie dzielnicy. Zbierano między innymi: żywność z długim terminem przydatności, bandaże, środki przeciwbólowe, a także pieluchy, podpaski, żele antybakteryjne i mydła. Mieszkańcy przynosili też śpiwory, koce i skarpety.
Urzędowi dzielnicy udało się wygospodarować tysiące miejsc dla uchodźców. Już w pierwszych dniach konfliktu powstały dwa punkty, w których przybyli Ukraińcy znaleźli schronienie. „Szanowni Państwo, dwa punkty pobytowe na terenie dzielnicy są już gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Pierwszy utworzyliśmy w hali CRS Bielany przy ul. Lindego 20, drugi w hali liceum CXXII LO im. I. Domeyki w Warszawie przy ul. Staffa 3/5” – poinformował wówczas burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.
Wielu bielańczyków przygarnęło uchodźców pod swój dach.

Marzec – Decyzja o fotowoltaice
W czwartek 17 marca odbyło się posiedzenie Rady Miasta. Uchwalono wówczas Wieloletnią Prognozę Finansową, w której przewidziano 60 mln złotych na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Program ma w sposób diametralny zmienić w Warszawie stosunek zielonej energii do tej pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej zakłada, że na każdym budynku znajdujący się pod miejskim zarządem zostaną umiejscowione panele fotowoltaiczne. Wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik do 2030 roku.
Już dziś sześć miejskich żłobków ma na dachach panele słoneczne. W ciągu niecałych dwóch lat ta liczba ma wzrosnąć do 47. Oznacza to, że do końca 2023 roku wszystkie miejskie żłobki zostaną wyposażone w fotowoltaikę. Do 2024 roku panele słoneczne pojawią się w 200 kolejnych lokalizacjach. Będą to między innymi: szkoły, przychodnie, szpitale, parkingi P&R, czy zajezdnie autobusowe.

Kwiecień – Grzegorz Pietruczuk SuperBurmistrzem 2022
W konkursie stołecznego wydania „Super Expressu”, czytelnicy głosowali na najlepszego burmistrza w Warszawie. W szranki stanęli burmistrzowie wszystkich warszawskich dzielnic. W plebiscycie na SuperBurmistrza 2022 oddano prawie pół miliona głosów. Niemal połowę – 226 tysięcy – zdobył burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, zajmując tym samym pierwsze miejsce. W poprzedniej edycji, która odbyła się w 2020 roku, było to miejsce drugie, wówczas zdobył 64,2 tysiące głosów, a do pierwszego miejsca zabrakło ich ok. 3 tysięcy.

Maj – Zatrzymanie bielańskich złodziei kół
Kryminalni z Bielan zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzieże kół z samochodów. 47-latek i 48-latek wpadli na gorącym uczynku. Według ustaleń mundurowych okazało się, że mężczyźni mają na swoim koncie wiele kradzieży kół. Zatrzymani działali na terenie Bielan i Żoliborza przynajmniej od października zeszłego roku.
Mężczyźni usłyszeli 8 zarzutów za kradzież kół o łącznej wartość około 73 000 złotych. Ponadto młodszy z zatrzymanych, który będzie odpowiadał jako recydywista, usłyszał jeszcze zarzut kradzieży pojazdu.
Za przestępstwo kradzieży kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

Czerwiec – Zawodnik bielańskiego klubu medalistą mistrzostw świata w pływaniu
Polska zdobyła dwa medale w czasie mistrzostw świata organizowanych w Budapeszcie. Brązowy medal zdobył zawodnik Ksawery Masiuk, na co dzień występujący w klubie UKS G-8 Bielany. Polak znalazł się w finale rywalizacji na 50 metrów stylem grzbietowym i zakończył ją na trzecim miejscu.
Zawodnik z Polski przepłynął dystans w czasie 24.49 sekund. Wynik jaki uzyskał w czasie finału był jedynie o jedną setną sekundy gorszy niż w półfinale,w którym młody pływak ustanowił rekord Polski.

Lipiec – Budżet Obywatelski
13 lipca podczas gali w Pałacu Kultury ogłoszono wyniki 9. edycji budżetu obywatelskiego. Projekty, na które można było głosować od 15 do 30 czerwca będą zrealizowane w 2023 roku. W tym roku pod głosowanie poddano 1327 projektów, z czego 98 projektów na Bielanach. Na terenie dzielnicy zgłoszono 142 projekty.
Największą liczbę głosów, bo aż 1517 zdobył projekt zakładający modernizację podwórek znajdujących się w różnych częściach Bielan. Modernizacja obejmie m.in. usunięcie asfaltu, rekultywację terenów połączoną z wykonywaniem nowych nasadzeń drzew i krzewów, a także remont bieżącej infrastruktury. Jego realizacja ma wynieść 750. tys złotych.

Sierpień – Lekkoatletki z bielańskiego AZS AWF w czołówce Europy
W czasie Mistrzostw Europy, które odbyły się na stadionie olimpijskim w Monachium, sukces odniosły dwie zawodniczki z bielańskiej AZS AWF – Pia Skrzyszowska i Ewa Różańska.
Złoty medal w biegu na 100 m przez płotki zdobyła Pia Skrzyszowska. To nie jedyny sukces polskiej zawodniczki w czasie tegorocznych Mistrzostw Europy. Srebrny medal zdobyła polska sztafeta w biegu 4 x100 metrów w składzie Pia Skrzyszowska, Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska i Marika Popowicz-Drapała z czasem 42.61 ustanawiając tym samym rekord Polski.
Ewa Różańska zajęła drugie miejsce w konkursie rzutu młotem. W swoim ostatnim rzucie Ewa po raz kolejny podczas finału poprawiła swój rekord życiowy. Tym razem młot wylądował na 72.12 m, a sportsmenka potwierdziła swoją znakomitą dyspozycję zostając wicemistrzynią Europy w rzucie młotem.

Wrzesień – Rozpoczęcie prac w ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego
Od pierwszego września trwa przebudowa ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Na niemalże dwu kilometrowym odcinku, zaplanowano liczne zmiany. Największa zmiana dotknie kierowców. Na skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego i Rudnickiego zużyta sygnalizacja świetlna zastąpiona zostanie rondem turbinowym. Powstaną również trzy nowe przejścia dla pieszych: na ul. Rudnickiego przy wjeździe do myjni, na wysokości budynku Perzyńskiego 14D i przy skrzyżowaniu z ul. Staffa. Pozostałe przejścia bez sygnalizacji wyposażone zostaną w azyle. Planowana data zakończenia inwestycji: maj 2023.

Październik – Wirtualna strzelnica na Bielanach
W CXXII LO im. I. Domeyki w Warszawie powstanie wirtualna strzelnica. Strzelnica nie będzie typowa, ponieważ nie znajdziemy w niej prawdziwych pistoletów czy karabinków. Całość ma opierać się na laserowych symulatorach imitujących cztery karabinki i cztery pistolety. Urządzenia mają wiernie imitować oddawanie pojedynczego strzału, a także serii m.in. poprzez dźwięk i odrzut.
Ze strzelnicy laserowej skorzystają szkoły ponadpodstawowe działające na Bielanach, które będą szkolić swoich uczniów w ramach przedmiotu edukacja bezpieczeństwa. Zgodnie z umową będzie dostępna nie tylko dla uczniów.

Listopad – Bielany w Święto Niepodległości
Tradycyjnie, gdyż po raz kolejny od wielu lat, Święto Niepodległości było celebrowane na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Przed pomnikiem patrona uczelni, składano wieńce od najróżniejszych osób prawnych.
Uroczystość zwieńczyły przemówienia prominentnych jednostek. Przy mównicy stanęli między innymi: Joanna Fabisiak, Magdalena Biejat, Bartosz Molik czy Grzegorz Pietruczuk.

Grudzień – Skwer Integrator
Po niemalże siedmiu latach od zgłoszenia projektu ruszyła budowa Skweru Integrator na Bielanach. Inwestycja zlokalizowana przy stacji metra Stare Bielany przynieść ma mieszkańcom liczne korzyści. To inwestycja, która uczyni zbieg Al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza pełnym zieleni. Projekt skweru przedłożony został już w 2015 roku przez Annę Drozd, jednak wówczas nie wygrał on głosowania. Ze względu na duże zainteresowanie pomysłem od kilku lat, przystąpiono do jego realizacji.
Budowa podzielona została na trzy obszary: A, B, C. Teren A obejmuje przestrzeń naprzeciwko budynku poczty przy Al. Zjednoczenia, zaś teren B zawiera w sobie wyjście ze stacji metra Stare Bielany. Zakończenie prac na tych obszarach planowane jest do końca I kwartału 2023 roku. Natomiast sektor C obejmuje plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych. Strefa ta pozostaje wciąż w fazie projektowej, jednak zakończenie budowy odbyć ma się w trakcie 18 miesięcy.
