– Sprzeciwiamy się zwiększeniu ilości samochodów jeżdżących ul. Literacką – postulują bielańczycy. Mieszkańcy zamieszkujący bielańskie Piaski stworzyli petycję, która ma na celu wybudowanie dodatkowych dróg z osiedla planowanego w miejscu budynku EuRoPol Gazu.
W tym artykule przeczytasz m. in.:
- o szczegółach projektu,
- jakie są postulaty mieszkańców,
- gdzie podpisać petycję.
Sprawy związane z rozbiórką budynku EuRoPol Gazu nabierają tempa. Po ponad 20 latach od rozpoczęcia budowy zdecydowano o przyszłości nieruchomości. Firma Dom Development otrzymała od miasta pozwolenie na rozbiórkę pustostanu. W miejscu obiektu powstanie osiedle mieszkaniowe.
Budynek o wartości 79 mln złotych
Budynek EuRoPol gazu to słynny na całą Warszawę pustostan. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2000 roku. Z założenia miał on być siedzibą polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, w której udziały swoje mają PGNiG oraz Gazprom. Budynek miał łączyć funkcję biurową z centrum nadzoru i monitoringu systemu gazociągów tranzytowych.
Już po dwóch latach prace nad gmachem zostały wstrzymane. Jak się później okazało, na zawsze. Przez wiele lat nieukończony budynek niszczał. W 2015 roku spółka wystawiła obiekt na sprzedaż. Wyceniła go na 79 mln złotych, czyli trzy razy mniej, niż w niego zainwestowała. Dopiero po 6 latach sprawy zaczęły nabierać obrotów. W 2021 roku pustostan trafił w ręce nowego właściciela. Zakupiła go firma Dom Development.

Plan zagospodarowania terenu
Dwa lata po zakupie inwestycji, 11 stycznia br. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło inwestorowi pozwolenia na rozbiórkę budynku. Data jej rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.
W tej samej decyzji Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło firmie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym. Ponad powierzchnią mają być podzielone na cztery bryły. Mają osiągnąć od sześciu do ośmiu kondygnacji. Najwyższy punkt będzie miał ich jednak czternaście i zlokalizowany będzie u zbiegu ul. Maczka i trasy Armii Krajowej.
Weto mieszkańców
Procedura wydania pozwolenia jest jednak dalej w toku. Mieszkańcy sąsiednich bloków wykazali bowiem obawy, że przez budowę osiedla ulica Literacka będzie nieprzejezdna przez stałe korki. Na terenie inwestycji zamieszkać ma 1000 osób. Co więcej, powstanie na nim parking dla 500 samochodów. Wobec tego mieszkańcy bielańskich Piasków utworzyli petycję. Nosi ona tytuł ,,NIE dla 500 nowych aut na ul. Literackiej”.

Celem petycji jest odciążenie ulicy Literackiej w przypadku wybudowania osiedla w miejscu EuRoPol Gazu.
– Żądamy od władz m.st. Warszawy oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nałożenia na podmiot budujący przedmiotowe osiedle mieszkaniowe obowiązku wykonania połączeń komunikacyjnych z Al. Armii Krajowej (Trasa S-8) i ul. Maczka – głosi postulat na stronie przedsięwzięcia.
Uzasadnione obawy
Powyższa petycja powstała w odpowiedzi na potrzeby lokalnych bielańczyków. Mieszkańcy Piasków obawiają się, że ruch wynikający z wybudowania osiedla sparaliżuje komunikację ul. Literacką.
Postulujący zauważają, iż “wyjazd na świat” z istniejących osiedli mieszkaniowych z rejonu ul. Literackiej możliwy jest jedynie przez skrzyżowanie ulic Kochanowskiego i Rudnickiego, które już teraz jest niewydolne. Co więcej, planowane w tym miejscu rondo również nie rozwiąże problemu, gdyż ruch zatka się na równorzędnym skrzyżowaniu ul. Literackiej i Kochanowskiego znajdującym się ok. 30 metrów przed skrzyżowaniem ul. Kochanowskiego i Rudnickiego.

Łukasz Jędruszuk, reprezentant postulujących informuje, iż petycja została wysłana do: władz miasta, Dom Development, Zarządu Dróg Miejskich i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
– Władze dzielnicy są nam przychylne i nam pomagają. Jednakże władze miejskie oraz zarządcy dróg nie bardzo – mówi Jędruszuk.
Pod petycją podpisało się do tej pory 355 osób. Inicjatywę odnaleźć można pod poniższym adresem:
https://www.petycjeonline.com/nie_dla_500_nowych_aut_na_ul_literackiej