W sobotę 13 maja na terenie Warszawy odbyła się Noc Muzeów. W wydarzeniu wzięły udział również bielańskie placówki. Tego dnia na odwiedzających Bielany czekało pięć miejsc, które odkryły swoje niedostępne na co dzień zakamarki.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- jakie placówki wzięły udział w tegorocznej Nocy Muzeów,
- co można było zobaczyć,
- jak wyglądał przebieg wydarzenia.
Tegoroczna odsłona warszawskiej Nocy Muzeów była wyjątkowa. Wzięła w niej udział rekordowa liczba instytucji w postaci 270 placówek. To niemalże o 30% więcej niż rok wcześniej.
W akcji uczestniczyło również pięć punktów zlokalizowanych na Bielanach. Tego dnia atrakcje dla odwiedzających zapewnili: Aeroklub Warszawski, Bielański Ośrodek Kultury, Huta ArcelorMittal, Muzeum Geodezji, a także Zarząd Transportu Miejskiego na Młocinach.
Każda z powyższych jednostek oferowała odwiedzającym wyjątkowe atrakcje. Część z nich odwiedziła ekipa redakcyjna Bielany.info.
Noc w chmurach
Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wziął Aeroklub Warszawski. Stowarzyszenie lotnicze zlokalizowane jest na bemowskim lotnisku, jednak znajduje się po stronie bielańskiej Chomiczówki. Instytucja obchodząca swoje 95. urodziny zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia swojej siedziby.

Drzwi do niedostępnego na co dzień lotniczego świata otwarte były dla gości od godziny 12:00 do 22:00. Miłośnicy transportu lotniczego mieli okazję poznać w bliższy sposób działalność stowarzyszenia, ale i kulisy pracy pilota. Aeroklub udostępnił zwiedzającym swój hangar oraz część przestrzeni przed nim. Zaprezentowane zostały samoloty i szybowce, za których sterami zasiąść mogli uczestnicy wydarzenia. Dla gości otwarte zostały również pomieszczenia związane z planowaniem lotów.
Na miejscu przez cały okres trwania imprezy stacjonowali piloci. Rozmowy z nimi cieszyły się ogromną popularnością. Jednakże oprócz dzielenia się z zainteresowanymi swoją wiedzą, przygotowywali oni rozmaite pokazy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja modelu samolotu w skali 1:5, którego praca silników przykuła uwagę niemal każdego zebranego.

Kultura nocą
Z goła inną atrakcję zaplanował Bielański Ośrodek Kultury. Na terenie obiektu położonego przy ul. Goldoniego 1 odbył się bowiem koncert duetu Reflektor. Jest to projekt założony przez gitarzystę i twórcę muzyki Łukasza Wierzchosławskiego oraz wokalistę i autora tekstów Mateusza Michalskiego. W warstwie muzycznej dominuje elektronika i synthwave’owe brzmienie nawiązujące do muzyki lat 80-tych i 90-tych. Obecne są tam także żywe gitary oraz elementy pop-rockowe. Debiutancki album zespołu “Tętno 92/95″ to materiał eklektyczny, który łączy w sobie zarówno cięższe, jak i lżejsze brzmienie.

Występ duetu odbył się o godzinie 19:00 i potrwał ok. 1,5 godziny.
Wieczór z geodezją
Jedynym tradycyjnym muzeum, które reprezentowało Bielany w tegorocznej odsłonie wydarzenia, było Muzeum Geodezji. Placówka zlokalizowana przy ul. Biograficznej 2 otworzyła swoje zbiory dla zwiedzających od godziny 18:00 do 23:00.
Goście mogli zobaczyć mapy, maszyny liczące, instrumenty kreślarskie, akcesoria służące do wykonywania prac kameralnych oraz podręczniki i pomoce naukowe. Dla tych, którzy nie byli w stanie odwiedzić wówczas muzeum, udostępniony został wirtualny spacer po obiekcie. Dostępny jest po dziś dzień na stronie placówki.
Tajemnicze pomieszczenie ZTM-u
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów była unikatową szansą na poznanie tajemnic młocińskiego węzła komunikacyjnego. Zarząd Transportu Miejskiego udostępnił bowiem niedostępne na co dzień pomieszczenie, jakim jest Centrala Zarządzania Parkingami Parkuj i Jedź. Miejsce cieszyło się zainteresowaniem zwiedzających, bowiem niemalże przez cały czas napływały nowe osoby chcące zobaczyć, jak funkcjonuje obiekt.
Za zakodowanymi drzwiami znajdowało się pomieszczenie wielkości ok. 30 m². Jego główną częścią była ściana w całości pokryta ekranami. Wyświetlany na nich był widok z kamer ze wszystkich parkingów Parkuj i Jedź. Pracujący na miejscu kontrolerzy opowiadali zwiedzającym o funkcjonowaniu obiektów oraz o kulisach ich pracy.

Sekrety Huty
Ostatnią atrakcją, którą mogli zobaczyć warszawiacy na terenie Bielan tego wieczora, był schron przeciwatomowy zlokalizowany na terenie Huty ArcelorMittal. Ze względu na specyfikę miejsca, zwiedzanie odbywało się w 20-osobowych grupach, do których obowiązywały wcześniejsze zapisy.
Schron przeciwatomowy znajduje się dwa piętra pod ziemią. Wybudowany został w latach 50-tych. Od tamtego czasu pozostawał nieużywany, przez co zachował się w nienaruszonym stanie. Zwiedzający odwiedzili pomieszczenia podziemnego kompleksu takie jak magazyn, centrala telefoniczna, pokój ochrony czy sala odpraw. Eksploracji towarzyszyło oryginalne wyposażenie obiektu w postaci np. masek tlenowych, mundurów Obrony Cywilnej czy akcesoriów medycznych.
