Wraz z początkiem maja br. ruszyła budowa warszawskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Zlokalizowane one będzie na stołecznych Bielanach. – Będzie to miejsce dla całych rodzin – zapowiada Prezydent Warszawy.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- gdzie zlokalizowane będzie Centrum,
- jakie funkcje będzie pełnił budynek,
- kiedy zakończy się budowa,
- jaki jest koszt inwestycji.
Według badania Think Forward Initiative niemalże 70% Polaków oczekuje wprowadzenia przepisów wspierających ekologiczne inicjatywy. To około 25 mln osób opowiadających się za wspierającym naturę stylem życia. Jednym z procesów, który wykształca taką podstawę od najmłodszych lat, jest edukacja ekologiczna. Wkrótce przekazywana będzie ona na Bielanach za sprawą aktualnie budowanej inwestycji.
Sąsiedztwo przyrody
Centrum Edukacji Ekologicznej ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą edukowani w kwestiach ekologii i pod okiem leśników będa poznawać okoliczną przyrodę.
– Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy zyskają kolejne miejsce edukacji ekologicznej w mieście. I to w lokalizacji, gdzie przyroda jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. W przyszłości z placówki na Młocinach skorzystają nie tylko uczniowie szkół i przedszkolaki, ale będzie to miejsce dla całych rodzin – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
O ekologii w ekologicznym miejscu – zielony dach i OZE
Stołeczne Centrum Edukacji Ekologicznej to parterowy budynek o powierzchni prawie 1000 m². Dostosowany zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Zajęcia i spotkania będą odbywały się m.in. w wielofunkcyjnej sali konferencyjno-warsztatowej dla 85 osób, 4 salach edukacyjnych. Pracownicy placówki będą mieli do dyspozycji pomieszczenia biurowe, zaplecze sanitarne, a także szatnie.
Placówka wybudowana zostanie w technologii drewnianej modułowej. Do ogrzania budynku wykorzystana zostanie pompa ciepła, zasilana fotowoltaiką. To rozwiązanie uważane za ekologiczne i energooczędne. W planach jest także założenie ogrodu deszczowego oraz zbiorników podziemnych na deszczówkę. Budenek pokryje tzw. zielony dach z roślinami ekstensywnymi oraz żwirem zapewniającym retencję.
Budynek zlokalizowany będzie przy ul. Papirusów 1/3. Oznacza to bezpośrednie sąsiedztwo z Lasem Młocińskim, który uznawany jest za jeden z wartościowszych terenów naturalnych Warszawy, z uwagi na jego rolę jaką odgrywa w zapewnianiu stolicy czystego powietrza.

Koszt inwestycji wynosi niemal 15 mln złotych. W 66% projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą część pokrywa warszawski budżet.
Wielofunkcyjna przestrzeń
Aktualnie robotnicy prowadzą prace przy fundamentach. Izolują je przed wilgocią, układają zbrojenia wylewają płytę fundamentową. Zakończenie prac planowane jest na II połowę 2023 roku.
Skorzysta również leśniczówka
Na budowie Centrum Edukacji Ekologicznej zyska również sąsiadująca leśniczówka. W ramach tej samej inwestycji trwa jej remont. Robotnicy odtwarzają drewnianą część budynku. Do tej pory osuszono i zaizolowano piwnicę, wykończono ściany zewnętrzne i dwa ceglane kominy. Obecnie trwa budowa stropu, a wkrótce rozpocznie się montaż więźby dachowej.
Po zakończeniu remontu leśniczówka pełnić będzie tę samą funkcję, co Centrum Edukacji Ekologicznej.
