Minął ponad rok od rozpoczęcia budowy bielańskiego ośrodka pomocy seniorom. Prace przy Broniewskiego zbliżają się jednak ku końcowi. Kiedy otwarcie? Obecnie trwa uzyskiwanie ostatnich pozwoleń na użytkowanie budynku.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach funkcjonowania centrum,
- kiedy seniorzy skorzystają z ośrodka,
- jakie koszta pochłonie placówka.
Bielany pozostają prężnie rozwijającą się dzielnicą. Każdego miesiąca na ich terenie trwają liczne prace nad dzielnicową infrastrukturą. Dzięki nim komfort życia mieszkańców ma ulec poprawie.
Jedną z takich inwestycji jest Bielańskie Centrum Wsparcia Seniora. Obiekt przy ul. Broniewskiego 56 już niedługo rozpocznie swoją działalność. Pomagać będzie seniorom w wieku 60 lat i więcej. Po otwarciu będzie to już trzecia takiego typu placówka na terenie dzielnicy.
Pomysł z poprzedniej kadencji
Deklarację powstania ośrodka złożył burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk oraz jego zastępca, Włodzimierz Piątkowski. Miało to miejsce na Bielańskich Dniach Seniora w 2018 roku – jeszcze za poprzedniej kadencji. Wówczas obaj piastowali funkcję zastępców ówczesnego burmistrza dzielnicy.
W lutym 2021 roku burmistrz Bielan zapowiedział przetarg na wybór wykonawcy. Niecałe pół roku później, gdyż w lipcu, rozpoczęto budowę ośrodka. Mieści się on w dawnym pawilonie usługowo-handlowym, który od lat straszył okolicznych mieszkańców.

– Mimo ogromnej pomocy, jaka na co dzień niesiona jest bielańskim seniorom, nadal brakowało infrastruktury dla osób starszych względem istniejących potrzeb, szczególnie na osiedlu Piaski – mówi Magdalena Borek, rzeczniczka prasowa dzielnicy Bielany. – Na terenie naszej dzielnicy zamieszkuje bowiem przeszło 40 tysięcy osób starszych, duża część to osoby niezmiernie aktywne. Przykładem tego jest coroczny program ,,Senior Starszy Sprawniejszy’’, w którym bierze udział około 1500 seniorów. Na terenie dzielnicy funkcjonują cztery uniwersytety trzeciego wieku oraz aktywnie działa około 25 klubów seniora. Dotychczas z dziennego pobytu w dwóch istniejących Ośrodkach Wsparcia dla Seniora skorzystać mogło 70 osób, zaś blisko 300 osób korzystało ze wsparcia w ramach prowadzonych Klubów Seniora. Kilkaset osób z kolei, otrzymuje wsparcie w formie usług opiekuńczych o charakterze pielęgnacyjno-gospodarczym i specjalistycznym, świadczonym w miejscu ich zamieszkania – informuje rzeczniczka.
Osiemset metrów powierzchni dla seniorów
Na bielańskich seniorów czekać będzie osiemset metrów kwadratowych powierzchni przystosowanej do ich potrzeb. Na swoim facebookowym profilu, Grzegorz Pietruczuk poinformował, iż na parterze zaplanowano jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, portiernię, salę do zajęć, szatnię oraz toalety. Na piętrze zaś dwie sale do zajęć, pomieszczenia do wypoczynku, salę do rehabilitacji ruchowej oraz toalety. W budynku funkcjonować będzie ponadto winda.

Seniorzy skorzystają na miejscu z porad lekarzy. Przez ostatnie miesiące Ośrodek Pomocy Społecznej prowadził rozmowy rekrutacyjne ze specjalistami. Pokłosiem ich jest wyspecjalizowana kadra, która pomoże ośrodkowym gościom. Zatrudniono terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pielęgniarki, a nawet specjalistę ds. żywienia. Pomyślano ponadto o młodym pokoleniu. Studenci medycyny oraz wolontariusze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje i odbywać staże zawodowe na terenie centrum.
Placówka będzie działała dwukierunkowo – wspierała osoby w trudnej sytuacji życiowej, ale też zapewniała zajęcia aktywizujące. Utworzono 80 miejsc dziennego pobytu dla potrzebujących. Takie też osoby będą mogły skorzystać z porad lekarskich i zabiegów.
Na terenie ośrodka zaplanowano liczne zajęcia. Dzięki otrzymanym środkom realizowane będą cele i założenia Programu “Senior+” na lata 2021-2025, który przewiduje w swoim zakresie aktywizację społeczną osób w wieku 60 lat i więcej. Magdalena Borek informuje, iż w centrum planowane jest:
- organizowanie spotkań międzypokoleniowych, czy spotkań okolicznościowych,
- pomoc w utrzymaniu dobrej kondycji i sprawności ruchowej (np. dzięki zajęciom gimnastycznym czy oddechowym),
- utrzymywanie i rozwijanie sprawności intelektualnej (np. za pomocą gier świetlicowych, ćwiczeń pamięci),
- usamodzielnienie i pobudzenie zaradności,
- rozwijanie zainteresowań seniorów (poprzez np. różne terapie zajęciowe, warsztaty manualne, muzyczne, teatralne),
- organizacja wolnego czasu (np. wspólne wycieczki, wyjścia do kina i teatru);
- oparcie społeczne: zaspokojenie potrzeby kontaktu i przynależności (w tym integracja ze środowiskiem lokalnym)
Dodatkowo, każdemu z użytkujących ośrodek zapewnione będzie wyżywienie, które obejmować będzie m.in. ciepłe posiłki.

Jakie koszty generować będzie ośrodek?
Utrzymywanie ośrodka pokrywane będzie z bielańskiego budżetu. Wypłaty dla pracowników, koszty eksploatacyjne, opłacenie działań centrum – wszystko to pokryte zostanie z dzielnicowych środków.
– W tym momencie w planie budżetowym została zabezpieczona kwota 1,5 mln zł. Ze względu na trudną do przewidzenia dynamikę zmian kosztów usług, liczymy się z tym, że będzie to kwota niewystarczająca. W trakcie roku zarząd dzielnicy będzie na bieżąco reagował na ewentualne zmiany potrzeb finansowych nowej placówki – powiedziała Magdalena Borek.
Otwarcie placówki wkrótce
Realizacją inwestycji zajmował się Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Bielany, który sprawował nadzór nad wykonaniem modernizacji budynku. Obecnie trwają czynności związane z odbiorami branżowymi. Zmierzają one do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Uroczyste otwarcie placówki zaplanowane jest na koniec grudnia 2022 roku.



