Pośród bogatej oferty bielańskich parków, rezerwat Olszyna jest jednym z tych, które mają najwięcej do zaoferowania. To jeden z najaktywniej funkcjonujących terenów zielonych w warszawskiej topografii. Nie jest to zwykły park.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o historii parku,
- jakie atrakcje skrywa rezerwat,
- dlaczego park Olszyna jest tak ważny w życiu Bielan.
Na forach mieszkańców Bielan napotkać można rozmaite zapytania dotyczące lokalizacji miejsc, odpowiednich do spędzania wolnego czasu. ,,Gdzie zabrać dziecko w weekend?”, ,,Jakie miejsce polecacie na spacer?”, ,,Czy znacie jakieś miejsce, w którym można odpocząć w otoczeniu natury?” – to tylko wybrane pytania z bielańskich internetowych grup sąsiedzkich. Często pojawiającą się odpowiedzią jest park Olszyna. Nie jest to zaskoczeniem. Teren ten oferuje całą gamę atrakcji – od stref dla dzieci, przez kompleks sportowy, aż do rezerwatu przyrodniczego. W parku odbywają się ponadto duże wydarzenia kulturalne, które skupiają uwagę całej dzielnicy. Dlaczego park Olszyna jest taki wyjątkowy?
Ponad 10 hektarów zieleni
Historia parku Olszyna rozpoczyna się w 1973 roku. Wtedy przystąpiono do przygotowywania terenu pod park. Roboty realizowane były w ramach czynu społecznego. Przedsięwzięcie wykonane zostało głównie przez pracowników zakładów komunikacyjnych i Huty Warszawa. Teren oddano do użytku w 1975 roku. Jego powierzchnia wynosi 7,78 ha. Zlokalizowany zaś jest pomiędzy ulicami: Gąbińską, Romaszewskiego, Broniewskiego i trasą Armii Krajowej.

Do parku przynależy zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna. Powstał on w celu zachowania wartości przyrodniczych i krajobrazowych olesu kępowego, nieistniejącej już rzeki Rudawki. Jeszcze w XIX wieku jej bieg prowadził z Koła do Wisły, przebiegając obok klasztoru kamedułów. Dziś rzeka zamknięta jest w rurach, a naturalne koryto znajduje się w lesie Bielańskim.
Powierzchnia zespołu wynosi 2,23 hektara, co w połączeniu z parkiem daje kompleksowi wielkość ponad 10 hektarów. W dniu 18 maja 1994 roku rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego teren został objęty ochroną.
Przede wszystkim przyroda
Nazwa parku pochodzi od olchowego lasu znajdującego się przed laty w niecce rzeki. Na jego terenie znajduje się niewielki staw i rowy melioracyjne. Podłoże parku ma zaś charakter torfowy.
Dominującym gatunkiem drzewostanu jest olcha (olsza). Warto dodać, iż las olchowy porasta zwykle żyzne, bagienne siedliska z wodami stojącymi lub wolno płynącymi. Występują tu ponadto liczne drzewa bzu czarnego, topoli białej, wierzby kruchej, jarzębiny czy klonu jesionolistnego.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy zamieszkiwany jest przez wiele gatunków zwierząt. Z ssaków natrafić można na jeże, nietoperze czy wiewiórki. Obszar ten jednak zdecydowanie słynie z ptaków. Korony drzew zamieszkiwane są przez liczne gatunki takie jak: kos, czyż, sójka, zięba czy kowalik. Staw, rowy melioracyjne i krzewy stanowią zaś dom dla kaczek.

Atrakcje dla każdego
Poprzez swoją uniwersalność park oferuje przybyłym szeroki wachlarz możliwości. Każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. Przeszkodą nie powinna być również pora roku.
Przez park Olszyna przeprowadzona jest sieć chodników, która doprowadzi do każdego punktu rezerwatu, niezależnie od wejścia. Wzdłuż nich ustawiono liczne ławki i latarnie, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z obiektu nawet po zmroku. Przez park bez problemu przejadą rowerzyści, dla których wytyczona została ścieżka rowerowa.
W centrum bielańskiego parku ulokowana jest ogromna polana ze wzniesieniem. Teren ten idealny jest do: gier zespołowych, wypoczynku w słońcu, a zimą – zjeżdżania na sankach. Tuż obok znajduje się kompleks sportowy. Składa on się z trzech boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę, a także ze ścianki wspinaczkowej wraz z plenerową siłownią. Skorzystać można również ze stołów do gry w ping ponga lub szachy. Zimą boisko piłkarskie zakryte jest halą pneumatyczą, co pozwala na grę o tejże porze roku.

Na najmłodszych odwiedzających czeka plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, karuzelą, piaskownicą i mniejszymi urządzeniami. Rodzice mogą za to odpocząć na ławkach tuż obok placu.
Na terenie parku wytyczono również strefy z większymi zbiorami ławek. Ustawione zostały w większości w cieniu drzew, co umożliwia odpoczynek w gorące dni. Spragnieni zaś skorzystać mogą z pawilonu z ujęciem wody oligoceńskiej.
Wizytówka parku
Przez wiele lat o miejscu słyszało niewiele osób spoza dzielnicy. Wszystko zmieniło się jednak w 2020 roku, gdy w rezerwacie przyrodniczo-krajobrazowym Olszyna wybudowano specjalny deptak. Przestarzałe elementy i asfalt zastąpiono naturalnym, drewnianym podłożem oraz odnowioną małą infrastrukturą miejską. Miejsce zmieniło się wręcz nie do poznania i przyciąga miłośników przyrody z całej Warszawy. A nie tylko, gdyż przez swoją romantyczną aurę zachęca do spacerów każdą jednostkę. Jak mówi pan Henryk zamieszkujący w pobliskim bloku:
– Uważam, że w tej chwili zrobiło się tutaj naprawdę uroczo. Wszystko jest zadbane. Wymiana tej kładki (w rezerwacie – przyp. red.) zdziałała wiele dobrego. Wcześniej chodziło się po błocie, niemożliwe było wyminięcie, gdy szło się we dwoje. Obecnie zrobiony jest podest, który nie ingeruje w przyrodę. Idzie się po nim jak po podłodze – opowiada mieszkaniec.

Budowa deptaku nastąpiła z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Jego realizację poparło ponad tysiąc bielańczyków. Koszt inwestycji oszacowano na 400 tys. złotych.





