„Na tym osiedlu nie będzie możliwości postawienia jakiegokolwiek nowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego bez ewentualnego wyburzenia istniejącego budynku” – obiecuje przewodniczący zespołu projektowego Marcin Piernikowski.
Miejscy architekci przedstawili w środę propozycję planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Cmentarza Wawrzyszewskiego.
Plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego. Upraszczając, wprowadzenie takiego planu polega głównie na określeniu co na danym obszarze można zbudować, a czego nie można. Określa się w nim między innymi: maksymalną wysokość budynków, ich zagęszczenie, minimalną powierzchnię biologicznie czynną, czyli zieloną przestrzeń, a także przeznaczenie.
Zgodność z założeniami planu miejscowego jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wprowadzenie takiego planu nie anuluje jednak pozwoleń, które zostały wcześniej wydane.
Uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru można zgłaszać przez formularz online dostępny po kliknięciu w ten link. Konsultacje społeczne potrwają do 4 lutego.

Przeczytaj również: Inwestycje w 2021 roku na Bielanach – jak zmieniła się dzielnica?
I wariant
W omawianym obszarze plan miejscowy ma zakładać brak możliwości powstawania nowych budynków mieszkalnych. „Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim fakt, że obszar opracowania zlokalizowany między ulicami Bogusławskiego, Kwitnącą i Conrada stanowi tereny o czytelnej strukturze funkcjonalno-przestrzennej, niewymagającej przekształceń. Jest to skończone i w pełni zrealizowane założenie urbanistyczne – osiedle modernistyczne z lat 70-tych” – czytamy w uzasadnieniu.
„Główne wytyczne, które przyświecały nam przy sporządzaniu koncepcji wariantowych do planu to przede wszystkim wnioski, które państwo [mieszkańcy] złożyli do tego planu” – informował podczas spotkania Marcin Piernikowski, przewodniczący zespołu projektowego, i dodawał, że takich wniosków było niemało, bo prawie 200.
„Bardzo istotna przy sporządzaniu planu jest prognoza demograficzna, czyli to jak planuje się rozwój osiedla jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców w przyszłości na tym obszarze” – mówił Piernikowski i wyjaśniał, że szacunki zakładają zmniejszenie się liczby mieszkańców o prawie tysiąc osób.
W propozycji planu miejscowego nie przewidziano możliwości budowy żłobków ani przedszkoli. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o szkoły podstawowe. Jak wyjaśniał Marcin Piernikowski, liczba placówek oświatowych w okolicy jest na tyle duża, że nie ma potrzeby planowania budowy nowych. „Biorąc pod uwagę obecną i przyszłą sytuację demograficzną nie zaszła potrzeba wyznaczania rezerw pod tereny dedykowane tylko i wyłącznie obiektom infrastruktury społecznej. Oczywiście takie obiekty będą mogły się znaleźć na terenach usługowych bądź usługowo-mieszkaniowych, które w projekcie planu zostaną wyznaczone” – twierdził przewodniczący zespołu projektowego.
Powstały dwie koncepcje. Zespół projektu sporządzając obie propozycje kierował się konkretnymi założeniami:
– niedogęszczanie zabudowy;
– ochrona zieleni osiedlowej i drzew w pasie drogowym ul. Bogusławskiego;
– zachowanie zabytkowego Cmentarza Wawrzyszewskiego;
– zachowanie istniejącego układu drogowego – tak dróg publicznych jak i osiedlowych;
– umożliwienie, dopuszczenie wprowadzenia komunikacji tramwajowej w ul. Conrada.

Przeczytaj również: Doświetlą przejścia dla pieszych na Bielanach
Zieleń nie do ruszenia
Cała centralna część osiedla – górka saneczkowa, łąka kwietna, boiska itd. – zostały wyznaczone jako osobny teren zieleni osiedlowej, na którym zakazana zostanie lokalizacja jakichkolwiek budynków, miejsc postojowych dla samochodów i dróg. Większość ważniejszych ścieżek wiodących przez osiedle zostanie wyznaczona jako publiczne ciągi piesze, co uniemożliwi ich wygrodzenie czy usunięcie.
Jeśli chodzi o obszar między ul. Conrada a ul. Gotycką to zespół projektowy poszerzył istniejący przy skrzyżowaniu ul. Conrada i Wólczyńskiej skwer. Zaproponowano również stworzenie nowego skweru w południowej części obszaru przy ul. Bogusławskiego.
Przeczytaj również: Kiedy koniec remontu ul. Sokratesa? Rzecznik ZDM: Nie odważę się podać konkretnego terminu
Dopuszczono budowę parkingu
Ciekawe ustalenia dotyczą obszaru parkingu należącego do spółdzielni mieszkaniowej w okolicy skrzyżowania ul. Conrada i Kwitnącej. Zespół projektowy zaproponował pozostawienie tego obszaru jako parkingu. Warto jednak zaznaczyć, że architekci dopuścili w projekcie rozbudowę tego parkingu wzwyż, to znaczy powstanie trzykondygnacyjnego parkingu wielopoziomowego z lokalami usługowymi na parterze i przestrzeni sportowo-rekreacyjnej na dachu. To uwzględnienie uwag mieszkańców, którzy we wnioskach pisali, że brakuje im miejsc parkingowych w tym rejonie.
II wariant
Drugi wariant planu miejscowego jest nieco bardziej inwestycyjny. W dalszym ciągu nie dopuszcza on powstawania nowej zabudowy mieszkaniowej ani mieszkalno-usługowej w obszarze osiedla modernistycznego – starych bloków.
Podstawowa różnica między wariantem I i II to obszar między ul. Conrada a ul. Gotycką. W tym wariancie teren ten został przeznaczony pod zabudowę mieszkalno-usługową, czyli bloki z usługami w parterze. Nowe budynki według projektu mogłyby mieć maksymalnie 8 kondygnacji.
Całe nagranie jest dostępne na platformie Youtube.com.