Ma być ekologicznie, jasno i przede wszystkim bezpiecznie.
Nowe latarnie pojawią się na Bielanach najpóźniej do końca roku. – To relatywnie proste i szybkie działanie, które pozwala na poprawę bezpieczeństwa pieszych po zmroku – wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich. Do 9 sierpnia można składać oferty w przetargu. – Wybrany wykonawca będzie miał na realizację prac 4 miesiące od momentu podpisania umowy – informuje ZDM i dodaje: – Oznacza to, że montaż doświetleń powinien zakończyć się nie później niż na przełomie jesieni i zimy, czyli dokładnie wtedy, kiedy są one najbardziej potrzebne.
Przeczytaj również: Wakacje pracoholika. Felieton Przemysława Borkowskiego
Doświetlone zostaną ulice położone w północnej części Bielan:
– Wólczyńska 290
– Estrady przy Netto
– Estrady 17e
– Estrady 63
– skrzyżowanie Estrady z Energetyczną x2
– Wólczyńska 303a
– Wólczyńska 278
– Wóycickiego 17
– Wóycickiego, przy przystanku cmentarz północny-brama północna 02
– skrzyżowanie Wóycickiego z ul. Ptasi Raj x2
– skrzyżowanie Wóycickiego z Dankowicką
– skrzyżowanie Wóycickiego z Żubrową x2
– skrzyżowanie Wóycickiego z Tułowicką
– Arkuszowa 183
– Wólczyńska 15
– Estrady 45
Przeczytaj również: Jak przemysł ciężki ochronił puszczę? – Krótka historia pobliskiej huty
Od 2016 roku doświetlono 1,5 tys. przejść dla pieszych
– Program masowego doświetlania przejść ruszył w Warszawie w 2016 roku. Od tego czasu na samych tylko ulicach podległych ZDM dodatkowe oświetlenie zyskało blisko półtora tysiąca przejść – podaje Zarząd Dróg Miejskich. Do tej liczby należy dodać przejścia, które doświetlano przy okazji przebudowy ulic (jak np. planowane doświetlenie ul. Sokratesa) oraz inwestycje urzędów dzielnic i te, które powstały w ramach projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego.
Przeczytaj również: Zarząd Dróg Miejskich wycofał się z planowanego przy okazji przebudowy ul. Sokratesa zakazu
To ostatnia edycja
– Tegoroczna edycja programu, obejmująca kilkaset lokalizacji, jest prawdopodobnie ostatnią zakrojoną na tak dużą skalę. To bardzo dobra wiadomość – po prostu zbliżamy się już do końca. Większość głównych ulic otrzymała już doświetlenia lub niedługo je otrzyma – zapowiada Zarząd Dróg Miejskich.
Stawianie nowych latarni i wymiana starych
Piesi mają być lepiej widoczni. Jak podaje ZDM, można to uczynić na dwa sposoby: – Pierwszym jest instalacja tzw. oświetlenia dedykowanego – polega na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez zebrę. Druga metoda to wymiana słupów jeden do jednego. Oznacza usuwanie znajdujących się tuż przy przejściach starych słupów i wstawianie w ich miejsce nowych, które wyposażamy w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę – wyjaśniają pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej ZDM i dodają: – Światła są precyzyjnie ustawiane tak, aby zapewnić jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiać kierowców. W bieżącej pracy wykorzystujemy prawdopodobnie najnowocześniejsze w Polsce urządzenia pomiarowe.
W przyszłym roku jeszcze więcej latarni – realizacja w ramach budżetu obywatelskiego
W ramach budżetu obywatelskiego w przyszłym roku zostaną doświetlone przejścia dla pieszych na ulicach Aspekt, Brązownicza, Conrada, Schroegera, Fontany, Żeromskiego, Twardowska, Galla Anonima, Kochanowskiego, Staffa, Wrzeciono, Lindego, Esej, Kwitnąca, Księżycowa.

Przeczytaj również: Z kolejnego podwórka na Bielanach znika beton i asfalt