Po niemalże siedmiu latach od zgłoszenia projektu ruszyła budowa Skweru Integrator na Bielanach. Inwestycja zlokalizowana przy stacji metra Stare Bielany przynieść ma mieszkańcom liczne korzyści. Zamiast betonu pojawi się więcej zieleni.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- czym jest Skwer Integrator,
- jakie korzyści przyniesie inwestycja,
- jak wyglądają prace nad skwerem,
- na kiedy planowane jest zakończenie prac,
- jakich utrudnień mogą spodziewać się mieszkańcy.
W środę, 30 listopada Zarząd Zieleni Warszawskiej poinformował na swoich profilach społecznościowych, iż ruszyły prace nad budową Skweru Integrator. To inwestycja, która uczyni zbieg Al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza pełnym zieleni. Projekt skweru przedłożony został już w 2015 roku przez Annę Drozd, jednak wówczas nie wygrał on głosowania. Ze względu na duże zainteresowanie pomysłem od kilku lat, przystąpiono do jego realizacji.
Pięć tysięcy metrów kwadratowych zieleni
Skwer Integrator to inwestycja, która zlokalizowana będzie u zbiegu Al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Zakłada ona posadzenie drzew, krzewów oraz bylin. Wybudowana ponadto ma zostać mała infrastruktura miejska. Wszystko to na powierzchni niemalże 5 tys. metrów kwadratowych. Docelowo przestrzeń ta ma służyć wypoczynkowi oraz integracji mieszkańców.
Budowa podzielona została na trzy obszary: A, B, C. Teren A obejmuje przestrzeń naprzeciwko budynku poczty przy Al. Zjednoczenia, zaś teren B zawiera w sobie wyjście ze stacji metra Stare Bielany. Zakończenie prac na tych obszarach planowane jest do końca I kwartału 2023 roku. Natomiast sektor C obejmuje plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych. Strefa ta pozostaje wciąż w fazie projektowej, jednak zakończenie budowy odbyć ma się w trakcie 18 miesięcy.

– Koszt inwestycji to 1 578 075,88 zł – informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Warszawy. Roboty budowlane na obszarach A i B to należność ponad 700 tys. złotych. W sektorze C to prawie 680 tys. złotych. Pozostałe składowe sumy to koszty dokumentacji projektowej oraz opcji.
Za realizację projektu odpowiada Zarząd Zieleni Warszawy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany. Wykonawcą prac jest firma BIOSFERA Tomasza Tomala. Inwestycja wykonywana jest zgodnie z planem zazielenienia Alei Zjednoczenia – inicjatywy, która powstała w wyniku konsultacji społecznych ,,Zielone Ulice” i trwa od 2018 roku.

Roślinność, panele antysmogowe i zachęcająca infrastruktura
Od wielu lat otoczenie budynku poczty na Al. Zjednoczenia nie zachęcało do zawieszenia na sobie oka. Stare betonowe kostki, skromna roślinność i ogólne zaniedbanie sprawiały wrażenie, jakoby miejsce to pozostawało kopią ujęć z PRL-owskich pocztówek. Dzięki rewitalizacji odzyska ono swój blask. Przestarzała nawierzchnia została właśnie usunięta przez robotników. W jej miejsce pojawią się płyty antysmogowe na obszarze 600 metrów kwadratowych oraz zieleń. W ramach inwestycji powstaną tutaj cztery rabaty, w których posadzone zostaną byliny, rośliny cebulowe oraz krzewy drzewiaste. Trawniki zostaną poddane renowacji. Pojawią się także nowe ławki
Wejście do stacji metra otoczone zostanie bujną zielenią. Tuż przed budynkiem ustawione zostaną dwie donice z krzewami drzewiastymi. Na istniejącym trawniku założona zostanie rabata z bylin i traw.
W sektorze C planowane jest pojawienie się krzewów, bylin i traw ozdobnych. Inwestycja obejmie także pobliski trawnik, który zostanie poddany renowacji i zabezpieczony przed rozjeżdżaniem.
Projekt Skweru Integrator obejmuje ponadto montaż nowoczesnej małej infrastruktury miejskiej. Na terenie inwestycji pojawi się 21 Ławek Warszawskich. W jego północnej części zainstalowane zostaną latarnie i kosze na śmieci. Co więcej, zamontowany zostanie zamgławiacz, przynoszący ulgę w upalne dni. Jak zapewnia zleceniodawca, obiekt dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych.

Aktualne prace i utrudnienia dla mieszkańców
Aktualnie oznaki budowy widoczne są w obszarze A. Znajduje się tam rozkopany teren (po usuniętej nawierzchni), na którym występują liczne wykopki. Strefa oddzielona jest od przestrzeni użytkowanej ogrodzeniem.
– Obecnie prowadzimy prace w obszarze A – skupiamy się na obsadzeniu rabat – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska. – Następnie przystąpimy do wymiany nawierzchni i tu mieszkańcy muszą liczyć się z drobnymi utrudnieniami związanymi ze zmianą organizacji ruchu. Podczas prowadzonych prac budowlanych będą zapewnione ciągi komunikacyjne, które ułatwią dostanie się do pobliskich budynków. Ich lokalizacja może się zmieniać wraz z postępem prac. Jeśli będą sprzyjały nam warunki atmosferyczne, to prace powinny zakończyć się w styczniu 2023 – podsumowała rzeczniczka.





