Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 00:10

Stawy Brustmana się zmienią

Miasto przeprowadzi wielką renaturyzację warszawskich zbiorników wodnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest projekt "Szuwar Warszawski"?
  • Jak zmienią się Stawy Brustmana?
  • Które warszawskie zbiorniki wodne przejdą podobne zmiany?

Duże miasto nie stwarza dobrych warunków dla funkcjonowania dzikich gatunków zwierząt. Szczególnie wrażliwe na sąsiedztwo człowieka są ekosystemy wodne, których charakterystyczna fauna wycofuje się z miast. Miasto postanowiło przeciwdziałać temu procesowi.

Przeczytaj również: Sztuczna czy naturalna? Obalamy mity o choinkach

Czym jest „Szuwar Warszawski”?

"»Szuwar Warszawski« to robocza nazwa projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. »Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy«, którego realizację Zarząd Zieleni rozpoczął w 2020 roku. Obejmuje wiele proekologicznych działań, takich jak tworzenie stref szuwarowych na stawach, budowę zastawek zatrzymujących wodę, usuwanie gatunków inwazyjnych czy tworzenie dodatkowych miejsc lęgowych. Wszystko to ma na celu stworzenie przyjaznego środowiska życia dla coraz rzadziej występujących w mieście zwierząt” – wyjaśnia Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przeczytaj również: Wchodzi w życie drugi postulat Karty Praw Drzew

Jak zmienią się Stawy Brustmana?

W ramach tego projektu gruntowną renaturyzację przejdą bielańskie Stawy Brustmana. Najpierw sporządzono kilka koncepcji technicznych tego procesu, które poprzedzono dokładnymi badaniami, ekspertyzami i opiniami ekologów. Planowane jest odtworzenie naturalnej roślinności, stworzenie wypłyceń, rozbetonowanie stawów i złagodzenie ich skarp.

„Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt. Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej” – informuje Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nie tylko na Bielanach

Takiej rewitalizacji poddane zostanie kilka zbiorników w Warszawie. Najbliżej, bo po sąsiedzku z Bielanami, podobne zadanie zostanie zrealizowane na stawach przy ul. Tołwińskiego na Żoliborzu. Przemianę taką przejdzie również Kanał Piaseczyński w Śródmieściu zbiorniki przy Trasie Siekierkowskiej na Mokotowie, a także stawy w otulinie Lasu Kabackiego.

Przeczytaj również: Pałac i Ogród w Wilanowie. “Posiadłość przypomina włoskie rezydencje”.Felieton


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ