Stołeczny ratusz zaprezentował projekt zmian na ulicy Sokratesa, który przeszedł już wszystkie procedury związane z zatwierdzeniem nowej organizacji ruchu. Po zmianach kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu, zaś piesi szerokie chodniki, cykliści ścieżki rowerowe, a całość ma otaczać zieleń i ogrody deszczowe.
Ulica Sokratesa, która jeszcze dwie dekady temu była ulicą na rubieżach Warszawy, dziś jest centrum gęsto zamieszkanej dzielnicy ze starszym osiedlem pełnym zieleni i terenów rekreacyjnych po stronie południowo-wschodniej, a także nowych osiedli, sklepów i punktów usługowych po stronie północno-zachodniej. Po zmianach zostanie dostosowana do nowego otoczenia.
Według zapowiedzi zmiany będą duże. Przede wszystkim kierowcy otrzymają zaledwie po jednym pasie ruchu. Jezdnia będzie szersza tylko w okolicy skrzyżowań z ul. Kasprowicza i Wólczyńską, gdzie, będą pasy do lewoskrętu. – Dziś kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy, co skłania niektórych do wyprzedzania na przejściach dla pieszych i przekraczania dozwolonej prędkości. Zmienimy to m.in. poprzez „esowanie” czyli wyznaczenie miejsc do parkowania raz po jednej, raz po drugiej stronie – zdradza Tamás Dombi, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym. Jak dodaje Dombi na wysokości ul. Kaliszówka i ul. Petofiego skrzyżowania zostaną zamienione na ronda, a na kilku odcinkach ulicy pojawi się pas dzielący miedzy jezdniami.

Gdyby nam, kierowcom, nie brakowało wyobraźni wówczas nie musielibyśmy stosować różnego rodzaju ograniczeń
Planowana przebudowa ma doprowadzić do bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu, zwłaszcza pieszych. Przypomnijmy, że wypadek, do którego doszło na ulicy Sokratesa stał się przykrym symbolem tego jak niebezpiecznie może być na polskich drogach.
Ulica Sokratesa stała się przedmiotem ogólnopolskiej debaty na temat bezpieczeństwa na drogach po tragicznym wypadku z października 2019 r. Kierujący samochodem BMW Krystian O. potrącił wtedy mężczyznę, który przechodził wraz z rodziną przez pasy. Pieszy zginął na miejscu. Według ekspertyzy biegłych Krystian O. poruszał się z prędkością niemal 140 km/h w obszarze zabudowanym. Kolejna rozprawa w sprawie tragedii odbyła się kilka dni temu – 26 maja. Jako strona społeczna uczestniczyli w niej aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Według uzyskanych od nich informacji: – Prokuratura wnioskuje o uznanie sprawcy za winnego zabójstwa, a nie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
– Gdyby nam, kierowcom, nie brakowało wyobraźni wówczas nie musielibyśmy stosować różnego rodzaju ograniczeń, rozwiązań na terenie naszego miasta, które sprawiają, że wszyscy użytkownicy drogi, nie tylko kierowcy, mają się czuć bezpiecznie – rozpoczynając konferencję mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i przypominał: – Pamiętajmy, że z dróg korzystają nie tylko kierowcy ale również rowerzyści czy piesi.
Szersze chodniki i więcej zieleni
– Bardzo ważną zmianą pod kątem bezpieczeństwa jest zmiana przejść dla pieszych – mówi dyrektor Dombi i wyjaśnia: – Obecnie na ul. Sokratesa mamy pięć przejść dla pieszych przez przekrój 2×2, czyli dwa pasy w jedną stronę i dwa pasy w drugą – według dyrektora Biura Zarządzania Ruchem Drogowym takie przejścia dla pieszych tworzą zagrożenie dla pieszych w przypadku, gdy jeden z poruszających się równolegle w tym samym kierunku pojazdów ustąpi pierwszeństwa pieszemu, a drugi kierowca tego nie zrobi. Właśnie taka sytuacja miała miejsce w październiku 2019 roku. – Po wdrożeniu tego projektu przejścia będą przez pojedyncze pasy ruchu w każdą stronę i będą rozdzielone azylem co najmniej dwumetrowej szerokości – zapowiada Dombi.

W ramach realizacji strategii Warszawy projekt przebudowy ulicy Sokratesa zakłada również zazielenienie tej drogi. Jednym z elementów mają być ogrody deszczowe czyli, jak wyjaśniał dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym: – zieleńce, w które wsiąka woda deszczowa. W ten sposób możemy zatrzymać wodę i tworzymy małą retencję.
Przy budynku o numerze 13 powstanie kolejne przejście dla pieszych: – Jest to nowe przejście, o które mieszkańcy wnioskowali w budżecie partycypacyjnym. Będzie to szóste przejście dla pieszych bez sygnalizacji w ciągu ulicy Sokratesa – zapowiada Tamás Dombi.
– Zakładamy, że Zakład Remontów i Konserwacji Dróg przystąpi do pracy na początku wakacji. Zakładamy również, że, w zależności od tego jak będzie przebiegała koordynacja pracy z Tramwajami Warszawskimi, będziemy starali się, żeby wszystkie prace zamknęły się na jesieni tego roku – zapowiada Michał Olszewski.