Przedostatni weekend października będzie głośny i ekologiczny, choć będą też inne wydarzenia niż te tytułowe. Specjalnie dla Was stworzyliśmy zestawienie najciekawszych, bezpłatnych imprez, które odbędą się w najbliższy weekend na Bielanach.
Sobota, 23 października, godz. 10.15 – Wędrówka po Kampinosie
Gdzie? – Zbiórka o 10.15 na przystanku autobusowym Skibińskiego, Truskaw
– Zapraszam Państwa na wyprawę w kolorach jesieni do Kampinosu. Podczas wędrówki odwiedzimy miejsca pamięci, przypomnimy wydarzenia tamtych dni. Zatrzymamy się m.in. na Cmentarzu Wojennym w Palmirach oraz w Muzeum – wstęp bezpłatny. Dalszą wędrówkę będziemy przemierzać w kierunku zwycięskiej potyczki polskich tankietek z niemieckimi czołgami we Wrześniu 1939 roku – zaprasza organizator, strona Warszawski Zaułek.
Teren jest zróżnicowany (pagórki, piach, bagna), do przejścia będzie 15 kilometrów, a całość jest bezpłatna, choć organizator informuje o dobrowolnej zbiórce napiwków dla przewodnika. Spacer poprowadzi Hubert Smoczyk.

Autor: Warszawski Zaułek
Przeczytaj również: Jesieni jestem amator – Felieton Przemysława Borkowskiego
Sobota i niedziela, 23-24 października – #ZeroWaste dla Bielan 2
Gdzie? – SP nr 187 im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Sobota:
– 11.00 – 13.00 – Warsztaty ekodetergentowe
Uczestnicy stworzą własne ekodetergenty na bazie sody oczyszczonej czy wyciągu z piorących orzechów. Należy przynieść 5 słoików oraz foremek do lodów, aby zabrać ze sobą przygotowane substancje.
– 13.00 – 16.00 – Warsztaty z szydełkowania
Zmywaki i ścierki z tworzyw sztucznych można zastąpić czymś o wiele bardziej ekologicznym. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się jak wykonać myjki ze sznurka metodą szydełkowania.
– 16.00 – 18.00 – Warsztaty kompostowe
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się dlaczego warto kompostować odpadki, jak to robić, jak wykorzystać pozyskany kompost i jak stworzyć domowy kompostownik. Zajęcia poprowadzi Joanna Baranowska.
Niedziela:
– 10.00 – 12.00 – Warsztaty z recyklingu
Jak dać nowe życie starym gazetom? Jak ponownie wykorzystać starą koszulkę? Na te pytania znajdą odpowiedź uczestnicy warsztatów, które odbędą się w weekend na Bielanach. Należy przynieść ze sobą stare t-shirty i gazety, które zostaną wykorzystane podczas zajęć.
-12.00 – 14.00 – Warsztaty zero waste
Uczestnicy dowiedzą się jak zmniejszyć liczbę wytwarzanych odpadów w codziennym życiu i jak przetworzyć już powstałe odpady na coś zupełnie nowego. – W drugiej części warsztatów zrobimy woskowijki jako alternatywę dla folii spożywczej oraz puder owsiany do mycia twarzy – zapowiadają organizatorzy.
– 14.00 – 16.00 – Warsztaty z tworzenia ekokosmetyków
– Uczestnicy warsztatów uzyskają podstawową wiedzę na temat naturalnych składników wykorzystywanych do tworzenia domowych kosmetyków. Po wstępie teoretycznym uczestnicy zajęć pod okiem osoby prowadzącej wykonają domowe kosmetyki, które będą mogli zabrać do domów – czytamy w opisie wydarzenia.
Warsztaty #ZeroWaste dla Bielan są finansowane z budżetu obywatelskiego. Zapisów na każde z zajęć można dokonywać pod numerem telefonu: 695 582 415 lub wysyłając wiadomość na adres: mamybielanskie@gmail.com.

Przeczytaj również: Jak zmieni się populacja Warszawy do 2050 roku?
Sobota, 23 października, godz. 11.30 – Biblioteka Podwórkowa w Mediatece
Gdzie? – Mediateka Start-Meta, ul. Szegedyńska 13a
„Biblioteki Podwórkowe” są cyklicznymi spotkaniami z dziećmi i rodzicami. Wydarzenie polega na wspólnym czytaniu książek, rozmawianiu o nich i tworzeniu prac plastycznych związanych z literaturą. – Zajęcia prowadzą wolontariusze stowarzyszenia ATD Czwarty Świat, którzy wierzą, że każde dziecko ma w sobie talent i wiedzę, którą może podzielić się z innymi – wyjaśniają organizatorzy.
Wstęp jest wolny.
Sobota, 23 października, godz. 19.00 – „Nisza bez ciszy”, koncert Beltaine Improved, Pale Mannequin, Sunsmoke
Gdzie? – ul. Goldoniego 1, Bielański Ośrodek Kultury
„Nisza bez ciszy” to koncert skierowany do fanów warszawskich zespołów undergroundowych. – Przedsięwzięcie ma za zadanie zaprezentować szerszemu odbiorcy, jak i gdzie powstaje twórczość warszawskiego muzycznego undergroundu, czym jest inspirowana, z jakimi wyzwaniami finansowymi, technicznymi i formalnymi mierzą się jej twórcy – wyjaśniają organizatorzy i dodają: – Podczas koncertu realizowany będzie reportaż, przedstawiający członków zespołów. Nad częścią merytoryczną reportażu czuwa Dominik Pajewski, redaktor radia Eska Rock oraz lider zespołu Gorgonzolla. Autorem projektu jest Agata Kubrak, realizatorem FabLab projektów.
Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać po kliknięciu w ten link.
Przeczytaj również: Wieś z epizodem na kartach wielkiej literatury. Felieton o Polanie Lipków