„Wszystko to po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów” – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
15 grudnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, którym wprowadził w fazę realizacji drugie z założeń warszawskiej Karty Praw Drzew. Kilka miesięcy temu wprowadzono pierwszy ze standardów, który zakładał wprowadzenie publicznego rejestru wycinek. Pisaliśmy o tym we wrześniu.
Karta Praw Drzew to rozwinięcie „Standardów kształtowania zieleni Warszawy”
Karta Praw Drzew jest składającym się z siedmiu standardów dokumentem mającym podkreślić jak ważne są drzewa w mieście, a także określić zasady pielęgnacji zieleni. „Dokumenty obejmują ponadto zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej dostosowane do postępujących zmian klimatycznych. Pierwszy z przyjętych standardów ujednolica sposób informowania o zamiarze i powodach usunięcia drzewa, pozostałe będą stopniowo wprowadzane w kolejnych miesiącach” – informował we wrześniu Zarząd Zieleni Warszawskiej.

Jak dodaje Kamila Nowocin, wicedyrektor ZZW: „Dokument został napisany nie tylko w oparciu o aktualną wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi. Nasze zalecenia obejmują więc zabiegi pielęgnacyjne naśladujące procesy zachodzące w przyrodzie. Dzięki odpowiednim standardom warszawskie drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę”.
Przeczytaj również: Sztuczna czy naturalna? Obalamy mity o choinkach
Jak ma wyglądać taki przegląd?
„Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Niezbędne są też procedury oraz jednolity system oceny drzew. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane. Młode drzewa oczywiście nie pozostaną bez opieki, ich korony będą kształtowane tak, aby w przyszłości nie powstały w nich wady budowy. Miejscy ogrodnicy skupią się na ocenie dorosłych drzew, które ze względu na rozmiary mogłyby zagrozić bezpieczeństwu” – wyjaśnia Tomasz Maksym, dendrolog Zarządu Zielenie i dodaje, ze drzewa będą kategoryzowane pod względem stanu zdrowia. Powstaną klasy od 1 do 5, gdzie 1 to drzewa bez wad, a 5 to takie, które odznaczają się bardzo istotnymi uszkodzeniami.

Przeczytaj również: Dbają o Sady Żoliborskie i docenił ich prezydent Warszawy
Już od stycznia, ale nie wszędzie
Nowe zasady mają wejść w życie już z początkiem stycznia 2022 roku. Będzie tak jeżeli chodzi o warszawski Zarząd Zieleni. Dzielnice i inne jednostki miejskie zaczną jednak realizować założenia dotyczące przeglądów drzew z pewnym opóźnieniem. „W przypadku zarządów dzielnic, dyrektorów biur i kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych, z uwagi na potrzebę dostosowania struktury zatrudnienia jednostek do założeń wprowadzanego dokumentu, termin ten ulegnie wydłużeniu do 1 stycznia 2024 r.” – informują przedstawiciele Zarządu Zieleni i dodają, że w najbliższych miesiącach będą wprowadzane kolejne standardy z warszawskiej Karty Praw Drzew.
Fot.: Zarząd Zieleni Warszawkiej