Jeśli lubisz wyłapywać świetne okazje, to wśród polecanych wydarzeń na pewno przypadnie Ci do gustu garażówka. Sprawdź co jeszcze będzie się działo w najbliższych dniach na Bielanach.
Analogie i fikcje | Wernisaż malarstwa
To wernisaż wystawy prac uczniów klasy plastycznej Liceum im. Jana Sobieskiego w Warszawie.
Wystawa „Analogie i fikcje” w subiektywny sposób ukazuje kondycję psychiczną istoty ludzkiej w dzisiejszym świcie. Inicjatorka niniejszej wystawy, Dominika Duchlińska, której prace gościliśmy na indywidualnej wystawie w styczniu tego roku, w ten sposób przedstawia nam tą wizję: Społeczeństwo. Mieniące się rozmaitymi barwami, tkwiące we współzależnościach, „poupychane” w schematy, oceniane przez pryzmat swoich zawiłości, wyborów i podjętych decyzji. Co stanie się jeśli postawisz na siebie, jeśli wsłuchasz się w to co jest prawdziwe i realne? Jeśli porzucisz analogie odsuniesz na bok fikcje, co jest pod spodem?
Wystawa, to kompilacja najciekawszych tworów wykonanych różnymi technikami.
Wystawa czynna do 30.09.2022.
Kiedy? – Piątek, 9 września o godz. 18.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
Wyprzedaż garażowa na Piaskach
Książki, ubrania, płyty z muzyką i inne przedmioty mogą otrzymać drugie życie, jeśli znajdą swojego nowego właściciela. Wszystko za sprawą nadchodzącej garażówki. To okazja również dla kolekcjonerów niesamowitych przedmiotów. Zwykle na tego typu wydarzeniach można znaleźć tzw. białe kruki.

Kiedy? – Sobota, 10 września godz. 10
Gdzie? – Reymonta 10a
Las Bielański – dzika natura czy miejski ogródek? | spacer przyrodniczy z Igorem Siedleckim
Jak jednak wygląda to w przypadku rezerwatu położonego w środku miasta? Czy jest tu miejsce na dzikość? Czy spotkać można gatunki rzadkie i wyjątkowe? Jak wpływa na to miejsce obecność człowieka? Jak wpływa na żyjące tu organizmy? Na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź w czasie spaceru, który poprowadzi Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy specjalizujący się w tematach ekologicznych i entomologicznych. „Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty. Dotychczas współpracował między innymi z takimi instytucjami jak Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Nowy Teatr, Teatr Powszechny, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jako doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego bada symbiozę mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej go przyrodzie i zastanawiać się, dlaczego wygląda ona właśnie tak, a nie inaczej” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Zapisy tutaj: kontakt@miastozdziczenie.pl.

Kiedy? – Czwartek, 8 września o godz. 18.00
Gdzie? – Start: wejście do Lasu Bielańskiego od przystanku Klaudyny 1
NeoNowy Sezon Kulturalny – „Neon dla BOK-u” – warsztaty tworzenia prototypów neonowych (z taśmy LED)
Neon dla BOK’u to interdyscyplinarny projekt partycypacyjny, podczas którego uczestnicy poznają tajniki projektowania symboli graficznych i proces powstawania neonu. Wszyscy wspólnie stworzą zestaw autorskich prototypów neonów przedstawiających symbol Bielańskiego Ośrodka Kultury.
W warsztatach może uczestniczyć, każdy, kto ma chęć na odrobinę kreatywności oraz pracy manualnej.
Warsztaty będą podzielone na kilka części:
12:00 – 12:15 Rozpoczęcie
Uczestnicy zbierają się na miejscu i poznają
12:15 – 13:00 Wykłady
Pierwsza część to wprowadzenie, na którym prowadzący wytłumaczy uczestnikom zadanie, a także zrobi krótki wykład na temat zasad projektowania znaków, projektowania oraz powstawania neonów. W tej części przeprowadzone zostaną rozmowy z uczestnikami na temat skojarzeń, jakie mogą mieć z danym tematem. Każdy otrzyma wsparcie w otworzeniu się na kreację i pomysły.
13:00 – 14:00 Kreacja
Następny etap to etap projektowy, w którym uczestnicy projektują znaki na podstawie własnych pomysłów. W tym celu dostają niezbędne materiały pomocnicze jak kartki, markery, siatki projektowe. Po zakończeniu projektowania znaku uczestnicy za pomocą projektora przenoszą znak z małego formatu na duży format 68/68 cm.
14:00 – 18:00 Praca manualna
Kolejna część to praca nad prototypami ledowymi. Za pomocą wkrętarek uczestnicy robią otwory w płytach wiórowych, a następnie przymocowują wąż ledowy. Wszystko się odbywa przy specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach i w ramach przygotowanych materiałów (płyty, opaski zaciskowe). Na końcu następuję składanie obudów (dodanie desek bocznych oraz pleców) oraz wyprowadzenie kabla do podpięcia się do sieci.
19:00 – 20:00 Wystawa
Po zakończeniu warsztatów prace uczestników zostaną zaprezentowane na sztalugach mieszkańcom Bielan i przyjezdnym.
Warsztaty poprowadzi: dr Krzysztof Ćwiertniewski i może w nich wziąć udział każdy powyżej 12 roku życia lub dzieci od 10 roku życia wraz z opiekunem i dorośli. W czasie warsztatów utworzonych zostanie 6 grup. W każdej znajdzie się miejsce dla 5 osób, dlatego liczba uczestników jest ograniczona.
Warsztaty są bezpłatne.
Zapisy od 29.08 na stronie: bielanski.waw.pl.

Kiedy? – Sobota, 10 września w godz. od 12.00 do 20.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury
Polska od kuchni po raz drugi na Bielanach
To projekt przygotowany i stworzony z myślą o działaniu na rzecz promocji regionalnych produktów, ekologii, zdrowego odżywania i integracji lokalnej społeczności. Stanowi niezwykła okazję do zapoznania się z kulturą kulinarną Polski, a przede wszystkim produktów regionalnych z obszaru Mazowsza.
W programie m.in.:
– pokaz kulinarny Pascala Brodnickiego,
– warsztat kulinarny Jaśka Kuronia,
– pokazy kulinarne, czyli live cooking Kół Gospodyń Wiejskich,
– koncert zespołu Horyzonty,
– degustacje,
– możliwość zakupienia wyrobów i produktów od lokalnych producentów,
– zero waste.

Kiedy? – Niedziela, 11 września o godz. 15.00
Gdzie? – Park Olszyna