Nadchodzące dni obfitują w wiele wydarzeń na Bielanach. Zapowiada się muzycznie, filmowo i literacko.
MICHAŁ BARAŃSKI “MASOVIAN MANTRA” w cyklu “Jazz w Podziemiach Kamedulskich”
Nadchodząca odsłona cyklu będzie warszawską premierą płyty „Masovian Mantra”, czyli autorskiego projektu Michała Barańskiego uznanego z jednego z wybitniejszych polskich kontrabasistów.
„Masovian Mantra” to polska tradycja ludowa, muzyczne Indie i Bliski Wschód oraz brzmienie współczesnego jazzu.
Michał Barański wystąpi w swoim kwartecie, w którego skład wchodzą uznani muzycy: Michał Tokaj na fortepianie i Łukasz Żyta na perkusji. Natomiast Shachar Elnatan, izraelski gitarzysta stanowi łącznik pomiędzy polską a bliskowschodnią kulturą muzyczną.
Kiedy? – Czwartek, 20 października o godz. 19
Gdzie? – Podziemia Kamedulskie
Piątek z Offem – Dialog
Nadchodzące wydarzenie będzie dotyczyło właśnie dialogu. Uczestnicy wezmą udział w dyskusji i zastanowią się, czy bohaterowie filmów zawsze prowadzą dialog dążący do wzajemnego zrozumienia i czy w filmie bez dialogów może toczyć się prawdziwy dialog.
„Podczas październikowego Piątku z offem spróbujemy rozgryźć skomplikowaną naturę pojęcia, które wpisane jest w istotę samego projektu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, w trakcie którego będzie można obejrzeć następujące filmy:
– Przesłuchanie, reż. Eti Tsicko (Izrael) 21’
Młody arabski aktor przychodzi na casting do filmu, którego reżyserką okazuje się Żydówka. Musi z nią odegrać scenę rozmowy dwójki kochanków. Gdzie kończy się identyfikacja z rolą?
– Niewidzialnie, reż. Áron Szentpéteri (Węgry) 30’
Dwoje ludzi spotyka się na niewidzialnej wystawie. Z czasem zbliżają się do siebie. Ale czy będą w stanie przekroczyć własne granice?
– W domu, reż. Kai Wido Meyer (Niemcy) 14’
Czy samobójstwo może być sposobem na nawiązanie kontaktu z synem?
– Han, reż. Jonathan Choo (Singapur) 20’
Syn Hoh Yima zabił koreańską tłumaczkę mieszkającą w Singapurze. Ojciec wyrusza do Korei Płd., by pojednać się z rodzicami ofiary. Ta podróż nauczy go o sobie więcej niż się spodziewał.
Dyskusję poprowadzi Maciej Misztal. Zapisy dostępne są po kliknięciu tutaj.

Kiedy? – Piątek, 21 października o godz. 19
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury – Filia Estrady 112
Między Samogłoską a Wóycickiego – nietypowy spacer historyczny z Mateuszem Napieralskim
Teren pomiędzy ulicami Samogłoska, Żubrową, Wóycickiego i Pułkową ma swoją niecodzienną historię. Niegdyś znajdowały się tam koszary wojskowe. Czy dziś widać po nich jakiś ślad?
„Na spacerze porozmawiamy o nieodległej historii tej przestrzeni i prześledzimy, co zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat. Poszukamy śladów dawnej jednostki, m.in. schronów przeciwlotniczych i żołnierskich napisów. Spróbujemy także odtworzyć, jak wyglądała ta okolica, zanim zagościło tutaj wojsko. Zachęcamy do podzielenia się własnymi wspomnieniami!” – zapowiadają roganizatorzy.
Spacer poprowadzi Mateusz Napieralski, który jest badaczem dziejów Młocin i popularyzatorem lokalnej historii w miesięczniku „Nasze Bielany”.

Kiedy? – Sobota, 22 października o godz. 12
Gdzie? – Zbiórka przy MAL Samogłoska
Prapremiera „Grisaille o zwykłym osiedlu” Justyny Hankus | 9. Festiwal Dużego Formatu
W weekend odbędzie się po raz dziewiąty Festiwal Dużego Formatu. Jednym z wydarzeń będzie prapremiera książki Justyny Hankus „Grisaille o zwykłym osiedlu”.
„Grisaille o zwykłym osiedlu Justyny Hankus to opowieść wyrastająca z fascynacji sztuką. Sztuką rozumianą jako element wszechobecny w ludzkiej rzeczywistości i z niej wyrastający. Autorka rozpoczyna swoją opowieść ekfrazą obrazu Chrystus i cudzołożnicy Pietera Bruegla, a następnie bez żadnego ostrzeżenia atakuje czytelnika plastycznymi opisami przestrzeni. Sposób prowadzenia narracji, wielość bohaterów i obrazów sprawia, że odbiorca może mieć wrażenie udziału w ekspresjonistycznym opisie akcji tworzenia. Justyna Hankus »odmalowuje« losy bohaterów zamieszkujących osiedle Bezpieczny Zakątek. Każde mieszkanie i jego domownicy stanowią element mozaiki, pisarka układa z ich losów ni to groteskową, ni to surrealistyczną opowieść” – pisze o książce dr hab. Ewa Bartos.
Książka jest pokłosiem wygranej pisarki w IV Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” i została współwydana nakładem Instytutu Literatury oraz Fundacji Duży Format. Z autorką na 9. Festiwalu Dużego Formatu porozmawia poeta i redaktor „Stonera Polskiego” – Patryk Kosenda.

Kiedy? – Piątek, 22 października o godz. 14.00
Gdzie? – MDK Bielany
“OD RADOŚCI DO KREATYWNOŚCI – JOGA ŚMIECHU I TANIEC INTUICYJNY” – warsztaty dla kobiet
To warsztaty będące jogą śmiechu i tańcem intuicyjnym. Poprowadzi je Aneta Bielska, trenerka i propagatorka jogi śmiechu w Polsce. Współzałożycielka Fundacji Jogini Śmiechu.
„Metoda jogi śmiechu to swoisty katalizator endorfin i oksytocyny, hormonów potrzebnych do pozytywnego, pełnego życia. Sięgając po jakość dziecięcej zabawy wprowadzamy lekkość i poszerzamy granice swojej wyobraźni” – wyjaśnia prowadząca zajęcia.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy: sztukadzikosci@gmail.com

Kiedy? – Niedziela, 23 października o godz. 10
Gdzie? – foyer sali obrad w Urzędzie Dzielnicy Bielany