Wraz z końcem grudnia bielański radny Piotr Ślaski przedłożył interpelację w sprawie reperacji ulic. Wymiana nawierzchni miałaby dotyczyć fragmentów jezdni przy Żeromskiego i Wrzecionie. Zdaniem samorządowca byłoby to działanie konieczne dla poprawy bezpieczeństwa drogowego. Radny proponuje ponadto zainstalowanie słupów ograniczających nielegalne parkowanie.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach pomysłu,
- jakie zmiany przyniosłyby inwestycje.
Ulica Stefana Żeromskiego to jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych Bielan. Długa na niemalże dwa kilometry droga skupia wzdłuż siebie kluczowe budynki dzielnicy. Niebagatelną rolę w funkcjonowaniu Bielan odgrywa ponadto ulica Wrzeciono. Jest to najdłuższa droga na osiedlu o tej samej nazwie, która ułatwia komunikację po tymże obszarze.
Tym, co łączy obie ulice to dziury.
Żeromskiego zagrożone wypadkiem
W dniu 29 grudnia 2022 roku radny Piotr Ślaski złożył interpelację w sprawie reperacji fragmentów dwóch bielańskich ulic: Żeromskiego i Wrzeciono. Główną część swojego pisma poświęcił tej pierwszej. Zdaniem Ślaskiego niezbędna jest wymiana nawierzchni drogi wjazdowej na parking przy budynku Żeromskiego 64. Występują w niej zniszczenia, które poprzez swoją głębokość mogą spowodować uszkodzenia samochodów osobowych mieszkańców, korzystających z parkingu. Jak twierdzi radny, wszystkiemu winne są samochody ciężarowe.
– W budynku pod adresem Żeromskiego 64 znajdują się lokale użytkowe należące do ZGN-u, do których jest dostarczany towar samochodami ciężarowymi. Samochody te ze względu na swoje obciążenie powodują uszkodzenia w nawierzchni ulicy – dodaje Ślaski.

Radny zauważa tożsamy problem przy skrzyżowaniu drogi z ulicą Fukierów w kierunku parkingu. Zlokalizowane jest tam przejście dla pieszych, z którego korzysta wielu przechodniów. W następstwie nadmiernej eksploatacji powstają tam uszkodzenia, które po opadach deszczu lub śniegu wydają się być niewidoczne, co prowadzić może do poważnego wypadku z udziałem pieszego.
,,Stop” nielegalnemu parkowaniu
Ślaski zwrócił ponadto uwagę na inny aspekt w kontekście ulicy Fukierów. Poruszył on materię nielegalnego parkowania na chodniku przy wyjeździe z parkingu. Jak pisze radny:
– Z parkingu jest nakaz wyjazdu w lewo wg. jednokierunkowości ulicy Fukierów. Niestety, nagminnie na samym wyjeździe (łuku) stoją zaparkowane samochody uniemożliwiające wyjazd w lewo. Jak samochodem osobowym kierowcy po wielu manewrach dają radę wykonać taki manewr, to samochodem ciężarowym czy busem jest to niemożliwe.
Taka sytuacja zmusza kierujących większymi pojazdami do skrętu w prawo w kierunku ulicy Przybyszewskiego. Jest to niebezpieczny zabieg, gdyż wykonywany pod prąd. Rozwiązanie to powoduje dysonans z kierującymi prawidłowo, a na dłuższą metę prowadzi do wystąpienia kolizji. W związku z tym radny postuluje zainstalowanie słupków blokujących parkowanie na chodniku, co powinno zapobiec dalszemu zastawianiu drogi pieszej.

Pokłosie budowy?
W swoim piśmie samorządowiec wskazuje również na niewłaściwy stan nawierzchni przy ulicy Wrzeciono. Wadliwy element jezdni znajduje się na wysokości wyjazdu z garażu nowo wybudowanego budynku przy skrzyżowaniu z ulicą Przy Agorze 6. Ślaski podkreśla, że ubytki w jezdni są niezwykle głębokie tuż przed samym skrzyżowaniem, co naraża kierowców na możliwość wypadku i uszkodzenia zawieszenia. Radny domniemywa, że straty w nawierzchni powstały w wyniku budowy tego budynku. W związku z tym postuluje naprawę nawierzchni przy udziale inwestora.



