Od wtorku, 17 stycznia oglądać można wystawę pt. „Z sąsiedzkich albumów. Fotohistoria Wrzeciona i Wawrzyszewa”. W setkach zdjęć oraz dziesiątkach opisów przedstawione zostały najważniejsze aspekty historii powyższych bielańskich osiedli. Ekspozycja znajduje się w Bibliotece Publicznej przy ul. Romaszewskiego 19.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach wystawy,
- do kiedy możliwe jest zwiedzanie,
- jak wygląda ekspozycja.
Na fanów fotografii oraz historii Bielan czeka nie lada gratka. Odwiedzającym Bibliotekę Publiczną przy ul. Romaszewskiego 19 udostępniona została specjalna wystawa. Ekspozycja zatytułowana „Z sąsiedzkich albumów. Fotohistoria Wrzeciona i Wawrzyszewa” przedstawia rozmaite fotografie z rozwoju dwóch bielańskich osiedli. W skład zbioru wchodzą w większości niepublikowane do tej pory fotografie, przekazane przez samych mieszkańców. Czyni to wystawę wyjątkową i z całą pewnością pozwala na niezapomnianą podróż w czasie.
Setki zdjęć i podpisów
Wystawa „Z sąsiedzkich albumów. Fotohistoria Wrzeciona i Wawrzyszewa” to zbiór ponad 200 fotografii. Oprócz zdjęć, w skład kolekcji wchodzą liczne podpisy i grafiki, które przybliżają genezę oraz rys historyczny poszczególnych terenów.
Tematyka fotografii jest różnorodna. Prezentuje najważniejsze wydarzenia z historii Wrzeciona i Wawrzyszewa, ale i mało znane aspekty życia społecznego ówczesnych mieszkańców. W zbiorach znajdują się zdjęcia związane z życiem politycznym, społecznym, kulturalnym czy sportowym. Ukazują one między innymi: teren dawnego bielańskiego lotniska, wieś Wawrzyszew, budowę Huty Warszawa (a także strajk jej pracowników) oraz życie na osiedlach.
Na wystawie prezentowane są zarówno zdjęcia reportażowe, jak i pochodzące z sesji (perspektywa ptasia, pozowane ujęcia itd.). Wykonano je w różnych przedziałach czasowych. Najstarsze z nich pochodzą nawet sprzed 80 lat. Fotografie w znakomitej części pochodzą z prywatnych kolekcji mieszkańców. Część zaś pozyskano z oficjalnych źródeł takich jak: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polska Agencja Prasowa czy Biblioteka Narodowa.
Prezentowany zbiór uzupełniły cenne zdjęcia dawnej Huty Warszawa.
– To historia dużego zakładu przemysłowego, jedynego jaki działa nieprzerwanie od 65 lat w Stolicy. To też historia tej części miasta, bo wokół Huty Warszawa rozwinęła się dzielnica Bielany powstały osiedla mieszkaniowe, szkoły, tereny sportowe. Ale przede wszystkim to historia ludzi, którzy Hutę tworzyli i w niej pracowali. Dzisiejsza nowoczesna Huta ArcelorMittal Warszawa przekazała Bielańskiej Fototece archiwalne zdjęcia, ponieważ chcemy dzielić się ciekawą historią naszego zakładu z jak największą grupą odbiorców, także tych najmłodszych, wśród których są często dzieci i wnuki warszawskich hutników – mówi Artur Gierwatowski, dyrektor generalny Huty ArcelorMittal Warszawa.

Zwiedzanie
Zbiór fotografii prezentowany jest w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Romaszewskiego 19. Wernisaż wystawy odbył się 17 stycznia. Udział w nim wziął między innymi Grzegorz Pietruczuk – burmistrz dzielnicy Bielany. Kolekcję obejrzeć można do 5 marca 2023 roku.
Ekspozycja rozpoczyna się na korytarzu, tuż za głównym wejściem do biblioteki. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zobaczyć ją można od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty: 28 stycznia, 4 lutego i 4 marca, w godzinach 10-15.
Organizatorami wydarzenia są: Bielańska Fototeka, Bielański Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany oraz Urząd Dzielnicy Bielany. Partnerem wystawy jest zaś ArcelorMittal Huta Warszawa.

Bielańska Fototeka
Twórcami wystawy są osoby zaangażowane w Bielańską Fototekę. Projekt ten zainicjowany został przez władze dzielnicy w 2019 roku. Jest to nic innego, jak cyfrowe archiwum fotografii Bielan. Sama fototeka opisuje siebie, jako ,,zbiór archiwalnych fotografii dokumentujących życie dzielnicy Bielany m.st. Warszawy”. Bielańską Fototekę współtworzyć może każdy, kto ma w posiadaniu spełniające kryteria zdjęcia. Przekazać je można w formie elektronicznej lub w wersji papierowej, które po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielowi.
– To projekt, który powstał w 2019 roku. Buduje więzi międzypokoleniowe pomiędzy mieszkańcami dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.






